Dy zemra rrahin vėrtet si njė e vetme kur jeni tė dashurua!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dy zemra rrahin vėrtet si njė e vetme kur jeni tė dashurua!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/2/2013, 18:03Ēiftet e tė dashuruarve shpesh ndajnė tė njėjtat interesa, plotėsojnė fjalitė e njeri tjetrit dhe qeshin me tė njėjtat shaka. Por sipas njė studimi tė fundit, edhe zemrat e tyre mund tė rrahin me tė njėjtin ritėm.

Shkencėtarėt kanė zbuluar se treguesit e frymėmarrjes dhe rrahjeve tė zemrės nė rastin e dy njerėzve tė dashuruar qė janė ulur pranė njėri-tjetrit janė tė njėjta. Dhe pėr kėtė nuk kanė nevojė qė tė kapen prej dore apo tė flasin. Ky fenomen nuk ndodh me dy njerėz tė panjohur.

Njė skuadėr shkencėtarėsh nga Universiteti i Kalifornisė ishin duke studiuar efektet fiziologjike tek njerėzit e dashuruar. Ata zbuluan se zemrat e tyre rrihnin me tė njėjtin ritėm kur ndodheshin pranė njeri tjetrit apo shihen nė sy.

Drejtuesi i studimit, prof. Emilio Ferrer shprehet: ‘Ne kemi parė nė shumė studime se si njė person i dashuruar mund tė pėrjetojė tė njėjtėn gjė qė pėrjeton objekti i tij i dashurisė, por ky studim dėshmon se si ata ndajnė edhe tė njėjtėn eksperiencė fiziologjike gjithashtu”.

Shkencėtarėt morėn nė studim 32 ēifte tė cilėt u vendosėn pranė njėri tjetrit nė njė dhomė tė qetė dhe rrahjet e zemrės tė secilit prej tyre u monitoruan pėrmes njė monitori.

Tė dhėnat treguan se ēiftet kishin tregues tė njėjtė tė rrahjeve tė zemrės, gjė qė nuk ndodhi nė momentin kur partnerėt u shkėmbyen me tė tjerė tė huaj. /shqip/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Dy zemra rrahin vėrtet si njė e vetme kur jeni tė dashurua!

Mesazh nga Burrelsja prej 23/2/2013, 09:03

rrihnin dikur por sot jo meee se tradhtia edhe etja per hakmarrje beri qe tpercaheshim saqe e nrrug kur ta shohim njerin tjetrin te ndrrojm trotuar si edhe ta shoh e tme shoh me inatt

    Ora ėshtė 18/10/2018, 15:28