Tri arsyet mė tė shpeshta qė njerėzit mbajnė sekrete

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Tri arsyet mė tė shpeshta qė njerėzit mbajnė sekrete

Mesazh nga Vizitor prej 4/2/2013, 10:08Disa shprehi tė mendjes janė aq tė shpeshta, sa atyre nuk u kushtohet vėmendje, por megjithatė mund tė shkaktojnė njė ankth emocional.
Merrni shembull rastin kur njerėzit duhet tė jenė shumė 'privatė'. Shumica nuk kanė dėshirė tė flasin pėr jetėn e tyre seksuale, financat, ndoshta religjionin ose politikėn. Janė disa tė tjerė qė kanė sekrete tė posaēme qė ata nuk do tė donin t'ia zbulonin tė huajve e ndonjėherė as miqve, si pėr shembull: koha qė kanė kaluar nė burg, dėshtimi nė njė biznes apo njė sėmundje serioze. Kanė arsye pėr pėrmbajtje, tė cilat mund tė jenė tė ndryshme varėsisht nga ēėshtja.

Disa njerėz, madje ndihen jo rehat gjatė konfrontimeve. Si pasojė, ata evitojnė bisedat qė pėrfshijnė politikėn. Pėr tė njėjtat arsye, ata mund tė hezitojnė tė shprehin mendimet e mbajtura pėr vete nė lidhje me shumė gjėra.

Janė tri arsyet mė tė shpeshta qė njerėzit mbajnė sekrete dhe nuk hapen me tė gjithė nė lidhje me ngjarjet e mėparshme nė jetėn e tyre. Kjo pėrmbajtje sa u pėrket bisedave tė tilla ėshtė e kuptueshme dhe vjen me njė ēmim:

1. Individi, qė ėshtė i zemėruar nga ndonjėra prej kėtyre rrethanave, nuk mund tė jetė rehat, pėr shkak se ai ankth nuk ėshtė i njohur pėr tė tjerėt.

2. Njerėzit kanė tendenca tė ekzagjerojnė ndjenjėn e dėshtimit apo limiteve tė ndryshme, kėshtu qė mundohen ta mbajnė pėr vete, nė mėnyrė qė tė mos e vėrejnė tė tjerėt.

3. Ka problem tė caktuar. Pėr shembull, vėshtirėsia qė mund ta ketė njė ēift pėr tė pasur fėmijė, qė ndoshta nėse ndahen me tė tjerėt, mund tė rezultojnė me marrjen e kėshillave pėr tė zgjidhur situatėn nga tė tjerėt, qė kanė qenė nė atė gjendje.
/Telegrafi/Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Tri arsyet mė tė shpeshta qė njerėzit mbajnė sekrete

Mesazh nga Burrelsja prej 23/2/2013, 09:05

1. Individi, qė ėshtė i zemėruar nga ndonjėra prej kėtyre rrethanave, nuk mund tė jetė rehat, pėr shkak se ai ankth nuk ėshtė i njohur pėr tė tjerėt.

    Ora ėshtė 17/8/2018, 09:35