Taktika e joshjes qė ju siguron njė partner mė tė mirė

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Taktika e joshjes qė ju siguron njė partner mė tė mirė

Mesazh nga Vizitor prej 20/1/2013, 20:01Ėshtė vėrtetuar se loja e joshjes nė tė cilėn meshkujt dhe femrat aktrojnė personin e pamposhtur, nė fakt doli tė jetė taktikė shumė e mirė te ata persona qė duan ta gjejnė njė partner cilėsor.

Nė revistėn" European Journal of Personality", janė publikuar rezultatet e studimit nė bazė tė tė dhėnave tė grumbulluara nga qindra tė rinj nga katėr eksperimente tė ndryshme, ndėrsa qė ishte vėrtetuar se studentėt dhe studentet qė aktrojnė personin e vėshtirė pėr ta pushtuar pėrfundojnė nė lidhje mė cilėsore me partner mė cilėsor.

"Tė gjithė dėshirojmė sinqeritet nė procesin e joshjes, por kjo kurrė nuk do tė ndodhė", pohon autori i studimit, Peter K. Jonason. Tė dyja gjinitė luajnė lojė, por ekzistojnė disa dallime. Derisa femrat dėshirojnė tė tregohen mė pak tė interesuara, duke u shtirė se nuk kanė kohė pėr komunikim, meshkujt mund tė jenė disi mė tė ashpėr. Me fjalė tė tjera, femrat duan ta aktrojnė tė paarriturėn, derisa meshkujt e aktrojnė tė arriturin, ndėrsa shtiren kinse nuk janė tė interesuar.

Nė eksperimentin me 300 studentė, hulumtuesit kanė zbuluar se njerėzit aktrojnė pėr tė qenė mė atraktivė. "Femrat pėrfitojnė mė shumė nga joshja e njė mashkulli qė ua mundėson atyre ta kontrollojnė interesimin e mashkullit, duke e rritur atė interesim", shpjegon Jonason.
/Telegrafi/

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Taktika e joshjes qė ju siguron njė partner mė tė mirė

Mesazh nga Burrelsja prej 23/2/2013, 09:08

si nuk i le njeher kto temat o yllli

    Ora ėshtė 21/10/2018, 19:11