Testet e inteligjences jane te padobishme!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Testet e inteligjences jane te padobishme!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/1/2013, 07:21Hulumtimi mė i ri, qė ka tė bėjė me inteligjencėn, qė njėherėsh ėshtė edhe hulumtimi mė i gjerė i bėrė ndonjėherė, ka treguar se testet e inteligjencės nė fakt janė - tė padobishme.

Nė hulumtim kishin marrė pjesė disa mijėra njerėz, ku secili prej tyre ishte dashur t'i zgjidhė 12 teste qė kėrkonin planifikim, arsyetim, kujtesė dhe vėmendje. Njėri nga aspektet tė cilin ekspertėt e kishin hulumtuar ishte edhe prejardhja e tė anketuarit, prandaj kishin ardhur nė pėrfundim se inteligjenca varet nga tre faktorė: kujtesa e njė afati tė shkurtė kohor, arsyetimi dhe shkathtėsitė verbale. Por, nėse dikush ka rezultate tė mira nė njėrin prej tyre nuk do tė thotė se do tė ketė edhe nė dy tė tjerėt.

Ekspertėt nga universiteti kanadez nė Ontario kanė hulumtuar disa pjesė tė caktuara tė trurit, se si reagonin ato gjatė zgjedhjes sė testeve. Hulumtimi ka treguar se testet tradicionale tė inteligjencės ishin 'tepėr tė thjeshta'.
Dr. Adrian Owen thotė se testet e inteligjencės janė tė pakuptimta, sepse nėse nuk arrini rezultatin e duhur, kjo nuk do tė thotė asgjė pėr inteligjencėn tuaj tė pėrgjithshme. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 18/2/2019, 20:35