Urime te menēura e argetuese per martese!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Urime te menēura e argetuese per martese!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/1/2013, 22:14Mos i merrni seriozisht


Ekzistojnė shumė mėnyra pėr tė bėrė urimet, por frazat pėr martesėn janė zgjedhja mė elegante. Kjo nuk do tė thotė qė duhet tė jeni patjetėr seriozė dhe jo tė kėndshėm. Mund tė vendosni tė jeni shumė argėtues duke pėrdorur ndonjė fjali tė famshme. Le tė shohim bashkė kėto fraza qė do tė shoqėrojnė biletat tuaja po aq simpatike tė urimit.

Fraza argėtuese autorėsh:

• Martesa ėshtė si njė kurth pėr minjtė; ata qė janė brenda duan tė dalin, dhe tė tjerėt qė janė jashtė i sillen rrotull pėr tė hyrė( Giovanni Verga)
• Dihet qė ne burrat nuk kėrkojmė tek gruaja cilėsitė qė adhurojmė tek e dashura ( Italo Svevo)
• Nė pjesėn mė tė madhe burrat janė siē i bėjnė gratė ( Erasmo da Rotterdam)
• Zinxhiri i martesės ėshtė kaq i rėndė, sa shpesh duhet tė jesh tre veta pėr t’a mbajtur ( Alexandre Dumas-i biri)
• Martesat pa dashuri janė tė tmerrshme. Por ka edhe mė keq se sa njė martesė absolutisht pa dashuri: Ėshtė martesa ku ka dashuri, besnikėri, devotshmėri, por vetėm nga njėra anė:njėra prej zemrave do tė ndrydhet me siguri ( Oscar Wilde)


Fraza argėtuese pėr gratė:

• Disa gra e duan aq shumė burrin e tyre, qė pėr tė mos e konsumuar marrin atė tė shoqeve tė tyre ( Alexandre Dumas, i biri)
• Nė qoftė se tė marrin gruan, hakmarrja mė e mirė ėshtė t’ia lini atyre.(SachaGuitry)
• Beqarėt duhet tė taksohen shumė rėndė, nuk ėshtė e drejtė qė disa burra duhet tė jenė mė tė lumtur se sa tė tjerėt. ( Oscar Wilde)
• Gratė duan njė burrė qė tė jetė gjeni. Kur martohen pastaj duan qė tė jetė njė sqimatar (Achile Campanile)


Fraza argėtuese pėr burrat:

• Ata qė janė si ty duhen gjendur nė ēdo cep tė botės, sa e padrejtė qė bota ėshtė e rrumbullakėt !
• Nuk kam thėnė tė jem kundėr seksit para martese, por tė arrish me vonesė edhe nė ceremoninė e martesės, mė duket pak e tepėrt.
• Burri perfekt ėshtė zemėrgjerė dhe inteligjent, i bukur dhe i pasur, i dashur e i kėndshėm, i vėmendshėm e tėrheqės, i gatshėm dhe me iniciativė: ka vetėm njė defekt tė vogėl, nuk e kanė krijuar ende. /infoshqip/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:06