Cfare fsheh zeri i nje femre?

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Cfare fsheh zeri i nje femre?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 9/1/2013, 16:26Zeri i nje femre mund te jete i embel dhe sensual … Por gjithashtu dhe tmerresisht i bezdisshem ! Po nese disa e shprehin ate?

Cfare ndodh ? Eshte pamundur te ndezesh ekranin sepse gjendesh perpara nje femre me nje ze cjerres, e cila bertet duke dhene nje emission. Habiteni atehere kur degjoni zerin e embel te te dashures tuaj , e cila flet ngadale . Ky fenomen nuk eshte i ri, por ja qe disa studiues jane interesuar. Studiuesit e Univesiteti te Long Island , na mesojne qe keto dy tipe femrash te reja jane ne gjendje te te modifikojne frekuencen e zerit te tyre ne situata te ndryshme. Karakteristikat linguistike do te jene atehere te perdorura si menyre njohjeje, kode te verteta raporti per tu zhvilluar brenda nje kohe te shkurter. Ne nje situate qe ne nuk e kontrollojme dot , trupi yne do te pershtatet . Trupi yne nuk eshte ai vetmi qe do te ndryshoj ; ate qe duan te ju kujtojne studiuesit eshte se “mjetet elektrike” te zerit nxjerrin ne pah emocionet tona , si per shembull pasigurine dhe ankthin. Zeri pra eshte ne gjendje qe te nxjerri ne pah ate qe ndjejme ne brendesi.

Keshtu qe studimi del ne perfundimin qe femrat kane te zhvilluar nje komunikim me shume frekuenca, duke e ndryshuar zerin sipas situatave por gjithashtu sipas emocioneve. Per shembull nje ze i larte i lejon ato te japin siguri dhe autoritet .Kjo quhet pershtatje psikologjike sipas vendit ku ndodhemi . Nese pasiguria luan nje rol tek fjalet dhe tek zeri , a ka menyra te tjera per te shprehur keto emocione? /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 15:07