Udhėrrėfyes pėr marrjen e vendimeve tė reja!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Udhėrrėfyes pėr marrjen e vendimeve tė reja!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 4/1/2013, 16:13Qė nga 1 janari, kur filloi Viti i Ri, ėshtė edhe xhiroja e re e jetės. Tė gjithė futemi nė vitin 2013 me shpresa pėr jetė mė tė mirė, pėrpiqemi t’i lėmė pas sjelljet e kėqija dhe tė fillojmė me gjėra tė mira. Kjo periudhė ėshtė e shkėlqyeshme tė mendojmė pėr atė qė dėshirojmė, riorganizimin e planeve dhe qėllimeve.

Pėr kėtė ky fillimvit sillet rreth pėrfundimit tė filluar nga viti i kaluar dhe pėr planet pėr diēka tė re. Sjellja e vendimeve edhe mė tutje ėshtė “in”, dhe ja ēka duhet tė keni parasysh para se tė mendoni pėr to.

- Te menduarit pėr vitin e kaluar: Ēka ka kaluar mirė, e ēka jo? Ajo qė nuk kaloi mirė, pse ndodhi kėshtu? Ēka do tė ndryshonit, dhe ēka do tė linit njėsoj?

- Ēka ju ka munduar mė sė shumti?: A do tė mundeshit ndryshe t’i qaseshit atij problemi dhe tė bėhet mė i lehtė? Si jeni gjendur nė momentet kur nuk jeni ndjer mė sė miri? Mendoni pėr pėrvojat pozitive dhe pėrmbajuni kėtij modeli tė sjelljes.

- Tė menduarit pėr suksesin: Ēka mendoni ēka ju nevojitet qė tė bėheni mė tė suksesshėm nė mėsime? A duhet ta menaxhoni mė mirė kohėn, mė mirė ta organizoni hapėsirėn dhe librat? Ndoshta mė shumė do tė arrinit nėse do tė mėsonit nė bibliotekė sesa nė dhomėn tuaj? A ka qenė pėrtacia nė vitin e kaluar arsyeja kryesore qė nuk keni arritur suksesin e dėshiruar apo fajtor ėshtė stresi pėr shkak tė mungesės sė kohės dhe hapėsirės sė qetė pėr mėsim?

- Tė menduarit pėr qėllimet: Nėse ju ka mbetur ndonjė notė e keqe pėr ta pėrmirėsuar tani ėshtė koha e pėrshtatshme qė ta rregulloni dhe tė mos mundoheni mė me tė. Pėrcaktoni kohėn kur dėshironi ta pėrmirėsoni notėn e caktuar. Ngjashėm ėshtė edhe me tė gjitha detyrat tjera tė cilat duhet t’i kryeni, pėrcaktoni qėllimin dhe kohėn kur dėshironi ta pėrfundoni.

- Tė menduarit pėr shpėrblimet: Shpėrblimet janė njėsoj tė rėndėsishme pėr arritjen e qėllimeve. Pasi disa qėllime janė shumė tė vėshtira tė arrihen kėshtu qė pėr t’u arritur ato kryejnė punė vetėm shpėrblimet. Mirė ėshtė qė pėr detyrat e caktuara tė pėrcaktoni edhe shpėrblimin tė cilin do ta merrni kur ta pėrfundoni me sukses punėn. Kjo mund tė jetė motivim i shkėlqyeshėm!

- Merrni vendime tė duhura: Nė vend qė vazhdimisht tė jeni nė ndonjė dietė apo “e hani” veten pėr shkak tė kilogramėve tė tepėrt, secilėn ditė merrni ndonjė vendim tė duhur, pėr shembull merrni disa porcione me pemė e perime nė ditė nė vend tė ushqimit tė shpejtė. /zeri/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 23:54