Bota 2100: Do tė jemi 10 miliardė, naftė dhe bukė do tė ketė shumė mė pak!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Bota 2100: Do tė jemi 10 miliardė, naftė dhe bukė do tė ketė shumė mė pak!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 29/12/2012, 18:02Ekspertėt pėr Kombet e Bashkuara kanė bėrė projektime tė tė dhėnave pėr atė se si do tė dukej bota nė vitin 2100. Do tė jemi 10 miliardė banorė, ndėrsa naftė dhe ushqim do tė ketė shumė mė pak… Me numrin e tanishėm tė banorėve nė Tokė prej 7miliardėsh, i cili rritet ēdo moment, shumė njerėzve u intereson se si do tė dukej jeta nė botė nė vitet e ardhshme.

Ekspertėt pėr Kombet e Bashkuara kanė bėrė projektimet pėr atė se si duhet tė dukej bota nė vitin 2100. Kėshtu parashikohet qė numri i banorėve do tė rritet nė rreth 10 miliardė, ndėrsa mė shumė se 80 pėr qind e popullatės do tė jetojė nė qytete.

Ushqimi dhe nafta mungojnė qė tani, ndėrsa situatė edhe mė e rėndė do tė jetė pas rreth nėntėdhjetė vjetėsh. Ndryshime do tė ketė edhe nė numrin e gjuhėve qė do tė fliten. Kėshtu, tani nė botė ka rreth 7.000 gjuhė, ndėrsa me kalimin e viteve njė numėr i madh i tyre nuk do tė pėrdoret mė. Gjuha mbizotėruese do tė jetė anglishtja, shkruan “Business Insider”.

Dukshėm do tė rritet edhe pėrqindja e njerėzve mė tė moshuar se 65 vjeē.

Kėshtu nė vitin 2010 nė botė ka pasur 7.6 pėr qind mė tė moshuar se 65 vjeē, derisa pėr vitin 2100 parashikohet qė ky nunėr do tė rritet nė 22.3 pėr qind. Nė pėrputhje me kėtė do tė zgjatet edhe jetėgjatėsia mesatare nga 68 nė 81 vjeē.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 23:40