Meshkujt dhe femrat: A e kane trurin njesoj ?

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Meshkujt dhe femrat: A e kane trurin njesoj ?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/12/2012, 18:27Shume shkencetare e kane studiuar kete ceshtje. A kane meshkujt dhe femrat te njėjtin tru ? Ne autore librash Jean-Francois Bouvet ka bere shume studime per te gjetur nje pėrgjigje te pranueshme. Si pas tij nese femrat kane nje tru me te vogel sesa meshkujt , ky ndryshim eshte bere dhe per faktin se ato jane fizikisht me te ndryshem , domethene meshkujt jane me te gjate se femrat.. Pra kjo nuk ka lidhje me inteligjencėn e vogel , nese i besojme kėtij autori .

Ndryshimet e bera ne lidhje me hormonet

Autori konfirmon qe truri eshte ndertuar ndryshe ne sipas gjinise se individit. “ Per hippocampe, zone e rendesishme per bllokimin e informacionit, tek femra kjo zone eshte me e dukshme., Ndersa tek meshkujt , masa e amygdale ( zone tjeter e trurit) , konsiderohet si nje zone me e madhe te reagimeve emocionale , e cila duke me shume tek meshkujt”. Pra kjo do thote qe ka dhe ndryshime hormonale Ndryshimin hormonal tek femrat mund ta shikojme dhe ne menopauze. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 18/2/2019, 19:56