Vetmia po aq e demshme sa 15 cigare ne dite!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Vetmia po aq e demshme sa 15 cigare ne dite!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/12/2012, 18:23A e dinit se vetmia mund te sjelle probleme te medha per shendetin? Nje studim i fundit ka treguar se ka nje lidhje midis tyre.

Disa persona jane te vetmuar. Pervec merzitjes dhe trishtimit qe kjo sjell, ka dhe disa pasoja te tjera negative. Ne fakt specialistet kane krahasuar kete te keqe te shekullit me duhanpirjen. Perfundimi i tyre ishte se te jesh i vetmuar ka te njejtin efekt tek shendeti si te pirit e 15 cigareve ne dite.

Vetmia, sidomos per personat e moshuar, mund te sjelle rritjen e rrezikut per semundje mendodre si dhe te semundjeve kardiake apo hipertensionit arterial. Kjo gje ndikon edhe tek ata te moshuar qe kane nje familje, por qe nuk vijne as t’i shohin apo te kudjesen per ta. Sa me larg te afermve te jene ata aq me shume rritet edhe rreziku per semundje. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 15:27