Stresi eshte i barabarte me pirjen e cigares!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Stresi eshte i barabarte me pirjen e cigares!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 21/12/2012, 18:11A jeni te stresuar ? Edhe pse nuk pini duhan , ky stres ka te njėjtin efekt ne organizmin tuaj, pra sikur po pini 5 cigare ne dite. Per ta pėrmbledhur, stresi eshte i demshem per zemren tuaj.

Nje studim i ri i drejtuar nga qendra e kėrkimeve mjekesore ne Universitetin e Kolumbia , ne Amerike, tregon qe nese ju jeni te stresuar, ju keni 27% rrezik me shume te vuani nga infarkti. E gjitha kjo eshte e thjeshte sepse stresi ka te njėjtin efekt ne organizmin tuaj sa pirja e 5 cigareve ne dite.

Per te mberritur ne kete pėrfundim , i publikuar ne American Journal of Cardiology, studiuesit kane studiuar 6 studime te mėparshme ,tek te cilet pacientet ishin pyetur per stresin qe ndjenin dhe mbi frekuencėn e tij. Keto paciente jane ndare me pas ne dy grupe ( “shume te stresuarit” dhe “ me pak te stresuarit”) te cilet jane vėzhguar per 14 vjet, derisa mund te regjistronin numrin e infarkteve.

Keshtu pra studiuesit kane dale ne pėrfundimin qe personat e stresuar kane 27% rrezik me shume te vuajne nga problemet kardio-vaskulare. Sėmundjet e zemres jane ndonjehere te banalizuara. Megjithate ato jane nje nga arsyet e para qe sjellin ndekjen tek femra. Ne Evrope , 42% e femrave vdesin nga nje semudje kardio-vaskulare ,atehere qe 27% nga kanceri i gjirit.

Shenjat qe duhet te keni kujdes ( persa i perket femrave):

Nje dhimbje shume intensive ne gjoks qe zgjat me shume se 10 minuta.
Dhimbje te qafes dhe te kurrizit
Nje shqetėsim barku
Djersitje pa arsye
Nese ju i ndjeni keto simptoma ne menyre anormale, shkoni tek mjeku menjehere.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 15:25