Harrojeni kafeinen!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Harrojeni kafeinen!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 21/12/2012, 18:09Me ardhjen e dimrit, organizmi juaj tenton te tendoset . Lodhjen, mos pėrqendrim... ju mund ti mposhtni te gjitha keto ne pergjithesi. Por prisni nje here perpara se te hidheni tek kafeina, ekzistojne dhe zgjidhje te tjera.

Kafeina dhe shėndeti

Stimulimet qe jep kafeina nuk duhet te tregohen me. Nese ajo na ndihmon pak ne rast lodhjeje, gjithashtu ajo duket se eshte e rendesishme per te mposhtur migrenen ose rrufen. Por me doza shume te larta, ajo mund te kete nje efekt negativ ne shendet : ankth,aritmi, pagjumesi, shqetėsime kardiake .... Pra do te ju duhet te gjeni ndonje zgjidhje tjeter, me qe ajo jep dhe keto efekte anesore.

Beni pak pushim

Asgje nuk sherben, ndonjehere trupi ka nevoje thjeshte per pak pushim. Ne beni nje pushim, keni per te vene re qe trupi shume shpejt do e sjelli produktivitetin. Eshte kote te dilni ne ndonje vend tjeter, ju mund te c’lodheni dhe pa lene vendin e punes : mbyllni syte , merrni fryme ngadale per disa minuta. Kjo menyre e thjeshte do te ju japi forcon e nevojshme.

Stimuloni timusin

Timusi eshte nje organ i vendosur ne baze te qafes, nen kafazin e kraharorit , midis midis gjoksit. Ai luan nje rol ne funksionimin e mire te sistemit imunitare. Per te fituar energji, specialistet ju keshillojne ta shtypni kete pjese per 20 sekonda, duke marre dhe nxjerr fryme ngadale. Kjo do te sjelli prodhimin e lymphocytes , i cili rrit energjine, lehtėson stresin dhe rrit forcen dhe gjallerine.

Beni nje terheqje muskujsh

Pozicioni ne vendin e punes eshte pothuajse gjithmonė i njėjti. Per kete arsye mundohuni te te praktikoni tėrheqjet e trupit , kjo eshte shume praktike per ti dhene pak force trupit . Ne kete raste shuem njerėz praktikojne jogen , per shembull, duke e derguar energjine ne nje pjese te trupit .

Perdorni menten

Disa aroma mund te ju ndihmojne te ju japin energji. Aroma e mentes hap sinuset dhe ju ndihmin te merrni fryme mire gjate gjithe dites. Ju mjafton te keni vetem pak me vete dhe ti merrni here dy-tre kur jue ndjeni se keni me shume nevoje.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 18/2/2019, 20:03