Buzeqeshja - gjuha te cilen e kuptojne te gjithe!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Buzeqeshja - gjuha te cilen e kuptojne te gjithe!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 21/12/2012, 17:47Buzėqeshja nė fakt ėshtė gjuha universale pėr tė gjithė njerėzit nė botė. Buzėqeshja tregon lumturinė dhe largon ndjenjat e kėqija dhe mos harroni buzėqeshja ėshtė "ngjitėse".

Tė buzėqeshėsh ėshtė e shėndetshme pėr zemrėn dhe mushkėritė, rrit sasinė e oksigjenit nė trup, qė ėshtė tepėr e dobishme pėr sistemin respirator. Ekspertėt kanė vlerėsuar se njė buzėqeshje e mirė nxit zemrėn tė rrahė ngjashėm sikurse tė kishte ushtruar pėr 15 minuta nė biēikletė. Njėkohėsisht vjen deri te lirimi i endorfinės, derisa sasia e hormoneve tė stresit zvogėlohet.

Gjatė buzėqeshjes nė mėnyrė tė koordinuar punojnė shumica e muskujve, pėrfshirė ata tė stomakut, fytyrės, shpinės dhe kėmbėve. Buzėqeshja ndikon mirė edhe nė sistemin imun.

Shakatė edhe nė mėnyrė psikologjike na lidhin me njerėz tė tjerė. Nė kėtė mėnyrė thuhet ndjenja e tė qenit tė pikėlluar dhe tė vetmuar, qė janė ndėr faktorėt kryesorė nė shfaqjen e depresionit. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 15:41