Femrat: Studimet ne fillim ndersa femijet me pas...!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Femrat: Studimet ne fillim ndersa femijet me pas...!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 21/12/2012, 15:53Duket qe femrat jane sa me shume te gatshme te vonojne shtatzanine e tyre per te bere studimet .Nje fenomen shume i pėrhapur sidomos ne France dhe ne Angli.

Sipas nje studimi i “ Institut National D’Etudes Demographiques” i publikuar sot, mosha e shtatzanise se pare ne France dhe ne Angli ka filluar te rritet qe prej 1974.

Aryset kryesore? Studimet
Shkaku kryesore i kėtij fenomeni eshte ky, femrat preferojne te bejne studime me te gjata. Prioritet kane ndryshuar per shume veta, asnjera prej tyre nuk do te sakrifikoj karrieren per jeten ne familje. “ Ne angli si dhe ne France, jane femrat me te diplomuarat , ato kane pritur qe ti bejne femijet ne nje moshe me te madhe”, kane shpjeguar Maire Ni Bhrolchain dhe Eva Beaujouan , dy autoret kryesore te studimit. Ato vleresojne qe “ femrat mundet qe tani te keni nje gjendje ekonomike me aktive , duke patur keshtu nje jete profesionale me te gjate”

28 vjec, mosha kur francezet bejne femijet
Nje studim i Insee mbi lindjen e femijeve ka treguar qe ne vitet 60-70, femrat kane lindur femijen e pare rreth moshes 24 vjece , ndersa sot mosha mesatare eshte 28 vjece.

Shume femra presin te bejne nje zgjedhje ne jeten e tyre profesionale pėrpara se te formojne nje familje. Pasi te kene perfudnuar edukimin e tyre profesional, ato jane te gatshme te perballojne nje shtatzani , duke kaluar keshtu dhe moshen 40 vjece. Ne nje liber te titulluar “ Prinder pas moshes 40 vjec”, sociologet Marc Bessin dhe Herve Levilain shpjegojne qe femrat ndihen me te forta, me te pjekura per ardhjen e nje femije ne kete moshe.

Tek yjet ky fenomen eshte pėrhapur si : Carla Bruni, Marcia Cross , Madonna kane bere femije kur ato ishin 40 vjece. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 19:30