Arsyet pse urrehen festat e fundvitit!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Arsyet pse urrehen festat e fundvitit!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 21/12/2012, 15:40

 Arsyet pse urrehen festat e fundvitit! Images

Gjate festave te fundvitit humori nuk eshte ne gjendje te mire, madje nje pjese e mire e njerezve shfaqin shenja depresioni. Simptomat qe shfaqen me shpesh jane gjumi, shtimi i oreksit, shtimi ne peshe, ndjenje keputje, etj. E vetmja ane pozitive sipas studiuesve eshte se kjo periudhe kalohet me njerezit e dashur, ndaj kjo eshte arsyeja qe i kushtohet rendesi ketyre festave.

-Ne lidhje, kjo periudhe shoqerohet me zenka te shpeshta me partnerin. Kjo ndodh sepse ndoshta nuk eshte marre dhurata e duhur, deshira per te festuar eshte e ndryshme dhe ambientet qe pelqehen gjithashtu.

-Shendeti. Pervec simptomave te depresionit, festat e fundvitit perkojne si nje periudhe ku nje pjese e mire e njerezve eshte e prekur nga gripi dhe virozat e stines. Eshte e rendesishme qe gjate festave te ruhemi nga te ftohtet dhe te shijojme nje periudhe pushimi.

-Zemra. Raportet e fundit tregojne se gjate ketyre festave nje numer i madh personash humbin jeten nga infarkti, pasi kjo semundje rritet ndjeshem ne kete periudhe te vitit, krahasuar me periudhat e tjera.

-Lekura. Per shkak te temperaturave te ftohta, lekura e humb shkelqimin e saj, pasi ne ambientet e mbyllura temperatura vertitet rreth 30 grade, ndersa jashte afro 0 grade. Gjate kesaj periudhe vemendje e vecante duhet treguar ndaj fytyren, buzet dhe duart.

-Mbipesha. Trupi merr disa kilograme gjate festave, pasi teprohet disi me ushqimin dhe behen disa gatime qe nuk pergatiten perdite.

-Sheqeri ne gjak. Embelsirat e shumta qe konsumohen gjate kesaj periudhe cojne ne rritjen e nivelit te sheqerit ne gjak, ndaj kujdes mos e teproni me konsumimin e tyre.

- Ekonomia. Shpenzimet ne fundvit rriten ndjeshem pasi blerjet jane te shumta, duke bere qe muaji janar te na gjeje shpesh me xhepat thuajse bosh.

-Nostalgjia. Ambientet festive cojne shpesh ne nostalgji, per personat qe nuk i kemi prane, per ish-partneret apo edhe per menyrat se si festonim dikur. E rendesishme eshte qe te kenaqemi me personat qe keni prane, pasi nostalgjia e tepert nuk na ben mire, pasi na fut ne nje bote trishtimi. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/5/2019, 01:11