Festat periudha me stresuese e vitit per nje femer!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Festat periudha me stresuese e vitit per nje femer!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 21/12/2012, 07:59Periudhe festive dhe familjare , festat jane periudhe stresi per ato persona qe e kane ne ngarkim organizimin e tyre.Midis pazareve edhe gjerave te tjera te lodhshme gjate dites , femrat jane me te tendosurat ne kete periudhe.

Te sigurojne dhuratat, dekorimet e pemes, menune e dites se madhe, ftesat ose siguria qe ambienti eshte i bukur. Pra festat nuk jane ēlodhje per te gjithe boten. Nje studim britanik tregon qe 42% e femrave thone qe organizimi i festave eshte nje pune shume stresuese e vitit. Si fillim per arsye organizimi dhe per shqetėsime financiare qe mund te jene te shumta keto dite festash.

Por mbi te gjitha sepse femrat kane frike nga kritikat qe ato mund te marrin nga partneri ose nga pjesetaret e tjere te familjes. 2/5 midis tyre dyshojne per menune dhe per atmosferen qe do te krijohet. Nje presion i cili besohet se krijohet ng vet ato : ne fakt 4/10 e femrave pranojne qe nuk kane dashur ti tregojne partnerit te tyre ate cfare po pėrgatisin per diten e festave. 85% mendojne se meshkujt nuk i kuptojne te gjitha sforcot qe bejne per te krijuar nje feste perfekte.

Nje pushim mund te bej mrekulli per te reduktuar stresin

A jane keto femra shume perfekte ? Meshkujt besojne qe po. Pothuajse 50% midis tyre mendojne qe ato ekzagjerojne per festa. “ Stresi i festave mund te evitohet , nese njerėzit tregohen me pak te pėrqendruar ndaj tyre- konfirmon Corinne Douce psikologe dhe drejtuese e kėtij studimi. Une sugjeroj qe te mos i imponojme vetes nje program shume te ngarkuar dhe te mos harrojme te pushojme. Nje pushim mund te bej mrekullia ,nese ju nuk keni shume gjume “ . Shijojini festat... /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:37