Investitorėt e huaj po braktisin Ballkanin!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Investitorėt e huaj po braktisin Ballkanin!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 18/12/2012, 12:59

Investitorėt e huaj po braktisin Ballkanin! BALLKANAAA

Nė 9 muajt e parė mesatarja e investimeve tė huaja nė rajonin e Ballkanit Perėndimor ishte 285 dollarė pėr banorw, thuhet nė raportin mė tė ri tė Bankės Botėrore. Sipas kėtij treguesi, investimet e huaja direkte pėr banor nė Serbi arritėn 341 dollarė, 284 dollarė nė Kosovė, 232 nė Shqipėri, 199 dollarė nė Maqedoni dhe vetėm 77 dollarė nė Bosnjė dhe Hercegovinė, transmeton INA.

Kriza ekonomike dhe paqėndrueshmėria e vazhdueshme politike janė arsyet qė investitorėt e huaj po ikin nga Ballkani Perėndimor. Bilanci i investimeve tė huaja ėshtė veēanėrisht i keq nė kėtė pjesė tė Evropės, ku bėhet fjalė pėr njė rėnie tė investimeve tė huaja.

Situata mė e rėndė ėshtė nė Bosnjė dhe Hercegovinė, ku janė investuar vetėm 29 milionė euro nė 9 muajt e parė tė vitit 2012. Ndėrkaq, njė vit mė parė fluksi i investimeve tė huaja nė kėtė shtet kishte arritur shifrėn e 289 milionė eurove.

Nė Slloveni nė 8 muajt e parė tė kėtij viti janė investuar 180 milionė euro, shifėr qė ėshtė dy herė mė paktė se sa njė vit mė pare, ku ishin investuar 350 milionė euro nė tė njėjtėn periudhė kohore.

Relativisht stabėl ėshtė vetėm Mali i Zi, ku investimet e huaja kanė tejkaluar ato tė Kroacisė dhe nė kėtė vend nė gjysmėn e parė tė vitit janė investuar 170 milion euro.

Nė shtatė muajt e parė tė kėtij viti, investimet neto nė Serbi arritėn nė 105 milionė euro, kurse sipas tė dhėnave tė Bankės Kombėtare tė Serbisė nė llogarinė e investimeve tė huaja nė Serbi ėshtė shėnuar njė mungesė prej 120 milionė eurove, edhe pse njė vit mė parė Serbia kishte shėnuar rekord nė Ballkan pėr faktin se ishin investuar miliona euro.

Sipas tė dhėnave tė Bankės Qendrore tė Kosovės, nė tremujorin e parė tė kėtij viti, investimet e huaja kanė arritur nė 60,4 milionė euro. Nga viti 2000 deri nė tremujorin e parė tė kėtij viti nė Kosovė janė investuar 2,4 miliardė euro.

/RTV21/Shekulli Online/M.A./E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/8/2019, 10:51