Bie mbėshtetja e industrisė shqiptare pėr integrimin e Shqipėrisė nė BE!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Bie mbėshtetja e industrisė shqiptare pėr integrimin e Shqipėrisė nė BE!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/12/2012, 16:52TIRANĖ - Konfindustria vlerėson, se ka njė rėnie tė dukshme tė mbėshtetjes sė njė numri tė madh tė sektorėve tė industrive vendore pėr procesin e integrimit tė Shqipėrisė nė Bashkimin Europian. Mbėshtetur nė tė dhėnat e sondazhit krahėsimor nė periudhen 2010-2012 tė zhvilluar me pėrfaqėsues tė sektorėve tė industrive vendore nga Qendra e Studimeve tė Konfindustrisė del, se mbėshtetje e prodhuesve vendore pėr integrimin e Shqipėrisė nė BE nė intervalin kohor 2-vjeēar ka rėnė nė shifrat mesatare me mbi 27%.

Rėnia ėshtė mjaft mė e fortė nė industritė vendore, qė i pėrkasin sektorėve, qė prodhojnė pėr tregun e brendshėm kryesisht tė industrisė agroushqimore, tė pijeve alkoolike dhe jooalkolike, tė prodhimit tė materialeve tė ndėrtimit, tė mobilerisė, etj. Pėrfaqėsuesit e sektorėve tė industrisė, qė prodhojnė lėndė tė para pėr eksport, kryesisht nė industrinė minerare, janė shprehur tė qėndrueshėm nė gatishmėrinė e tyre pėr integrimin e Shqipėrisė nė BE.

Arsyet kryesore tė rritjes sė mosbesimit dhe tė uljes sė gatishmėrisė sė industrive prodhuese shqiptare pėr integrimin e vendit nė BE ėshtė zhgėnjimi nga pritshmėritė e zbatimit tė MSA dhe tė Marrėveshjes sė Pėrkohshme tė Tregtisė Shqipėri- BE, rritja e shkallės sė konkurrueshmėrisė sė prodhimeve dhe shėrbimeve me origjinė nga BE nė tregun vendor si pasojė e politikave tė gjykuara si dumping me financime tė BE etj.

Ulja e mbėshtetjes sė gatishmėrisė tė industrive vendore pėr procesin e integrimit nė BE ėshtė mjaft e shpejtė sidomos nė vitin e 2012, qė pėrputhet dhe me vėshtirėsitė nė rritje tė ekonomisė shqiptare nga pasojat e krizės globale dhe vendeve kryesore partnere nė tregti tė Shqipėrisė si Italia dhe Greqia.

/Shekulli Online/Pėrgatiti:M.A./E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/10/2018, 00:42