“Apokalipsi maja” tėrheq turistėt drejt Meksikės!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje “Apokalipsi maja” tėrheq turistėt drejt Meksikės!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/12/2012, 16:51MEKSIKĖ-Spekulimet e ēmendura qė rrethojnė datėn 21 dhjetor 2012 kanė ndikuar nė rritje tė turizmit dhe tė interesit kulturor pėr qytetėrimi maja. Ministria e Kulturės sė Meksikės po bėn pėrpjekur pėr tė sqaruar keqkuptimet. Nė njė pjesė tė madhe tė botės, po i kushtohet shumė vėmendje tė ashtuquajturit “apokalipsi maja". Nė 21 dhjetor mbaron cikli 5125-vjeēar i kalendarit maja, njė periudhė e njohur si Baktuni i 13-tė.

Shumė persona kėtė e konsiderojnė si "fundin e botės". Nė Meksikė, seminare tė posaēme janė zhvilluar nga Ministria e Kulturės pėr tė shpjeguar kulturėn e popullit maja dhe pėr tė sqaruar keqkuptimet qė lidhen me datėn 21 dhjetor 2012. Saul Martin Ancona Salazar, Shefi i Departamentit tė Turizmit tė Jukutanit, Meksikė, u shpreh: "Data 21 dhjetor 2012 nuk ėshtė fundi i botės. Ky ėshtė thjesht fundi i njė cikli nė kalendarin maja dhe, me mbarimin e tij, njė cikėl i ri do tė fillojė". Salzar shtoi se do tė zhvillohen njė sėrė aktivitetesh pėr t’i dhėnė njė shpjegim shkencor dhe tė detajuar kulturės sė popullit maja.

Deri nė fund tė vitit, nė Meksikė do tė hapen dy muzeume pėr qytetėrimin maja. Pėr mė tepėr, nė Jukutan do tė themelohet universiteti i parė pėr studimin e qytetėrimit maja, pranė vendndodhjes se dy qyteteve tė lashta maja, Tulum dhe Koba.

Sa mė shumė i afrohemi datės “fatale”, aq mė shumė turistė po vizitojnė rrėnojat maja. Sipas Ministrisė sė Turizmit tė Meksikės, aktivitetet qė lidhen me qytetėrimin maja priten tė tėrheqin rreth 52 milionė turistė.

/CCTV/Shekulli Online/Pėrgatiti: I.S./E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 23:39