Muzika e festave na shtyn te shpenzojme me teper!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Muzika e festave na shtyn te shpenzojme me teper!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/12/2012, 16:40Muzika e festave si "Jingle Bells", "Let it snow" ose "All I want for Christmas" ndikojne shume tek konsumatori : ato te shtyjne drejt pazarit. Sipas eksperteve, keto kenge e bejne konsumatorin me neglizhues me parate. Ai shpenzon me shume.

"Festat percohen tek konsumatori, per ti bere kohen atij me te kendshme, modifikojne perceptimin e kohes dhe influencojne ne blerjet e tyre. Ne terma te tjera,. kjo eshte nje tentative per t'ju manipuluar pa qene te vetedijshem" shpjegon Dr Alan Bradshaw.

"Shpesh na thojne qe kemi lirine e zgjedhjes se ku te bejme pazaret tona dhe ate cfare duhet te blejme, por muzika e festave eshte aq prezente sa qe kjo liri zhduket". Keshtu qe koha do te veproj ndryshe tek konsumatoret. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:50