Me trego doren, te te them agresivitetin tend...!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Me trego doren, te te them agresivitetin tend...!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 14/12/2012, 10:40Mund te masim agresivitetin e nje personi duke pare gjatesine e gishtave ose me saktesisht masen e gishtit tregues dhe ate te unazes, sipas nje studimi Amerikan.

Masa midis gjatesise se gishtit tregues dhe atij te unazes tregon agresivitetin verbal. Me konkretisht nese ju keni gishtin e unazes me te gjate se ai tregues, ju keni tendencen te jeni me agresiv se te tjeret. Disa studiues te Universiteti te Buffalo,te New York, te Tenessee dhe te Miciganit jane te paret qe vendosin perpara nje lidhje midis shfaqjes prenatale te testosteronit dhe ate te agresivitit verbal. Per nevojat e studimit, duart e pjesemarreseve jane fotokopiuar.

Perfundimet e studimit sugjerojne qe meshkujt dhe femrat qe shfaqin nje shkalle dobesie midis gishtit tregues dhe atij te unazes, ato pra jane me te ekspozuar ndaj testosteronit. Perpara lindjes ato jane shfaqur me agresiv verbalisht. Nivelet e larta te agresiviteti duken te demshme ne jeten shoqerore. Keto lloj personash mund te kene veshtiresi ne marredhenien ne cift dhe ne ate profesionale. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:37