Ēaji i gjelber te meshkujt permireson kujtesen dhe vemendjen!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ēaji i gjelber te meshkujt permireson kujtesen dhe vemendjen!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 12/12/2012, 14:55Nėse kėrkoni freskim tė trurit nė mėngjes, harrojeni kafenė - ēaji i gjelbėr kėtu ėshtė mė efikas se gjithēka tjetėr.

Kjo pije plot me polifenole zgjeron enėt e gjakut dhe pėrshpejton furnizimin e trurit me gjak. Falė pėrbėrėsve tė tij, ky ēaj zgjon vėmendjen dhe pėrmirėson kujtesėn tek pėrfaqėsuesit e gjinisė sė fortė.

Nė hulumtim kishin marrė pjesė dymbėdhjetė meshkuj, tė ndarė nė dy grupe. Njėri grup kishte konsumuar pijen me ekstrakte tė ēajit, derisa grupi tjetėr kishte marrė pije placebo, pa shtuar asgjė. Nė krahasim me grupin qė kishte konsumuar placebo, tek pjesėmarrėsit qė kishin konsumuar ēaj tė gjelbėr kishte ardhur deri tek zgjimi dhe freskimi i korteksit, pjesė e trurit kjo qė ėshtė e ngarkuar pėr zgjidhjen problemeve dhe vėmendjen.

Ēaji i gjelbėr mund tė parandalojė efektet negative nė neurotransmetues, qė janė tė pėrfshirė nė funksionimin e trurit, si doparnina dhe epinefrina - tha bashkautori i studimit Dr. Stefan J Borgwardt, nga spitali universitar nė Bazel tė Zvicrės.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 08:59