Mendohet se personat me te kualifikuar jetojne me gjate!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Mendohet se personat me te kualifikuar jetojne me gjate!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 12/12/2012, 14:50Personat me te kualifikuar gezojne nje shprese me te gjate jete, ka deklaruar nje specialist. Shpresa e jetes se nje personi qe ka ndjekur vetem studimet e tija primare mund te vdesi 73 vjec. Por nese ai ben dhe shkollen e larte, ai do te jetoje deri ne moshen 83 vjecar. Ky ndryshim fillon dhe rritet.

Semundjet kronike, raumatizmat, semundjet kardiake ose diabeti bejne pjese ne listen e gjate te semundjeve qe prek me shpesh persona me pak te kualifikuara.

Sipas specialistit, kjo pabarazi vjen si pasoje e kombinimit midis jetes materiale , ne pune, formimi, njohjes dhe kultures, te percuara nga nje gjenerate ne tjetren. Varferia dhe semundjet forcohen te dyja bashke. Ato cfare shkaktojne shpenzimet per shendetin, rriten , atehere qe mbrojtja sociale reduktohet. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:37