Njerėzit e famshėm qė kanė provuar burgun!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Njerėzit e famshėm qė kanė provuar burgun!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 12/12/2012, 14:48Disa prej mendjeve mė tė mėdha letrare nė histori janė gjendur shpesh nė telashe me ligjin. Ndėrkohė qė pjesa mė e madhe ia dilte mbanė qė t’u shpėtonte problemeve pėr shkak tė famės sė tyre, ka dhe nga ata qė s’ia kanė arritur t’ia hedhin paq dhe janė detyruar tė kalojnė njė periudhė nė burg. Disave prej kėtyre shkrimtarėve, kjo u ka shkatėrruar karrierėn, ndėrsa pėr tė tjerė burgu ka shėrbyer si formues i karrierės letrare. Njė prej tyre ėshtė Miguel de Cervantes. Pėr shkak tė problemeve financiare, Cervantes punoi si furnitor pėr “Spanish Armada” e mė pas si mbledhės taksash. Nė vitin 1597, pėr shkak tė mospėrputhjeve nė llogaritė e tij tė para tre viteve ai pėrfundoi nė burgun “Crown Jail” tė Seviljes. Nė vitin 1605 ai ishte nė Valladolid, kur suksesi i menjėhershėm i pjesės sė tij tė parė tė librit “Don Kishoti”, sinjalizoi kthimin e tij nė botėn letrare. Njė tjetėr ishte Volteri. Qė herėt Volteri kishte probleme me autoritet pėr shkak tė sulmeve tė tij energjike ndaj qeverisė dhe kishės katolike. Kėto aktivitete bėnė qė ai tė burgosej dhe dėbohej disa herė. Nė vitin 1717 ai u pėrfshi nė komplotin e Giulio Alberonit kundėr dukės sė Orleanit. Ai u akuzua se kishte shkruar vjersha satirike kundėr aristokracisė dhe pėr kėtė u dėnua nė Bastijė pėr 11 muaj. Edhe Oscar Wilde ka qenė pėr disa kohė nė burg. Wilde u dėnua pasi u akuzua pėr “sjellje tė turpshme” duke u detyruar tė kryente dy vjet punė tė rėndė. Pasi doli nga burgu ai u largua na Britania dhe s’u kthye mė kurrė aty. Ai u burgos fillimisht nė Pentonvil, mė pas nė burgun Uandsuorth nė Londėr dhe mė pas u transferua nė burgun “Rading Prison”. Ėshtė i famshėm dėnimi i gjatė i rusit Solzhenitsyn. Nė shkurt tė vitit 1945, teksa shėrbente nė Prusinė Lindore ai u arrestua se kishte shkruar fjalė fyese nė njė letėr dėrguar mikut tė tij, mbi trajtimin e luftės nga Josef Stalin. Ai u akuzua pėr propagandė dhe u dėnua me tetė vjet punė nė kamp, si dhe me ekzil tė pėrjetshėm nė Siberi.

Al Pacino
Al Pacino u bė i njohur nė rolin e njė gangsteri tek “Njeriu me shenjė”. Armėt kanė qenė gjithashtu pjesė reale e jetės sė aktorit, i cili nė vitin 1961 u dėnua me tre ditė pasi mbante nė makinė armė pa leje dhe tre personat qė ishin nė makinė me tė mbanin maska dhe dorashka tė zeza.

Frank Sinatra
Arsyeja e arrestimit tė kėngėtarit tė madh amerikan, Frank Sinatra mund tė duket qesharake nė ditėt e sotme. Nė vitin 1938 ai u arrestua nė Nju Xhersi dhe u dėnua pasi kishte lidhje me njė grua tė martuar. Ai nuk vuajti dėnim pasi akuza ra poshtė pas disa kohėsh.

Mel Gibson
Nė vitin 2006 aktori i njohur Mel Gibson u pėrfshi nė njė sėrė incidentesh njė ndėr tė cilat ishin komentet e tij nė lidhje me hebrejtė. Arrestimi i tij ndodhi nė korrik 2006 pasi policia e ndaloi teksa ngiste makinėn nė gjendje tė dehur, njė arsye kjo qė ka bėrė shumė persona hollivudianė tė kalojnė tė paktėn njė natė nė burg.

Mike Tyson
Ish kampioni i boksit, Myke Tyson ėshtė arrestuar dy herė. Njė herė nė vitin 2004 dhe njė herė nė vitin 2006. Nė vitin 2006 ai u arrestua pasi po drejtonte makinėn nė gjendje tė dehur dhe pėr mbajtje kokaine teksa po dilte nga njė lokal nė Arizona. Ai qėndroi njė natė nė burg dhe doli pasoi pagoi garancinė.

Nelson Mandela
Nelson Mandela ėshtė njė ndėr tė burgosurve mė tė famshėm nė botė. Kanė qenė pikėrisht 27 vitet e tij nė burg, tė cilat e kanė bėrė njė personazh aq tė famshėm. Pas daljes nga burgu, Mandela u bė presidenti i parė i Afrikės sė Jugut i zgjedhur nė zgjedhje plotėsisht demokratike.

Sophia Loren
Sophia Loren ėshtė njė ndėr aktoret dhe femrat mė tė famshme nė botė e jo vetėm nė Itali. Nė vitin 1982 fotot e saj pushtuan faqet e para tė gazetave, jo pėr bukurinė e saj, por pėr problemet me ligjin. Ajo u dėnua me 18 ditė burg pėr shkak se kishte shmangur taksat, por kjo s’e dėmtoi popullaritetin e saj.

Bill Gates
Bill Gates ėshtė ndėr njerėzit mė tė pasur nė botė, por para shumė viteve ka pasur raste, kur nuk u ka qėndruar larg telasheve. Para tridhjetė vitesh ai ėshtė arrestuar pasi ka shkelur rregullat e trafikut, por detajet kanė humbur me kalimin e viteve.

Miguel de Cervantes
1547 – 1616
Pėr shkak tė problemeve financiare, Cervantes punoi si furnitor pėr “Spanish Armada” e mė pas si mbledhės taksash. Nė vitin 1597, pėr shkak tė mospėrputhjeve nė llogaritė e tij tė para tre viteve ai pėrfundoi nė burgun “Crown Jail” tė Seviljes. Nė vitin 1605 ai ishte nė Valladolid, kur suksesi i menjėhershėm i pjesės sė tij tė parė tė librit “Don Kishoti”, sinjalizoi kthimin e tij nė botėn letrare.

Volteri
1694 – 1778
Qė herėt Volteri kishte probleme me autoritet pėr shkak tė sulmeve tė tij energjike ndaj qeverisė dhe kishės katolike. Kėto aktivitete bėnė qė ai tė burgosej dhe dėbohej disa herė. Nė vitin 1717 ai u pėrfshi nė komplotin e Giulio Alberonit kundėr dukės sė Orleanit. Ai u akuzua se kishte shkruar vjersha satirike kundėr aristokracisė dhe pėr kėtė u dėnua nė Bastijė pėr 11 muaj.

Aleksandr Solzhenitsyn
1918 – 2008
Nė shkurt tė vitit 1945, teksa shėrbente nė Prusinė Lindore ai u arrestua se kishte shkruar fjalė fyese nė njė letėr dėrguar mikut tė tij, mbi trajtimin e luftės nga Josef Stalin. Ai u akuzua pėr propagandė dhe u dėnua me tetė vjet punė nė kamp, si dhe me ekzil tė pėrjetshėm nė Siberi.

Oscar Wilde
1854 – 1900
Wilde u dėnua pasi u akuzua pėr “sjellje tė turpshme” duke u detyruar tė kryente dy vjet punė tė rėndė. Pasi doli nga burgu ai u largua na Britania dhe s’u kthye mė kurrė aty. Ai u burgos fillimisht nė Pentonvil, mė pas nė burgun Uandsuorth nė Londėr dhe mė pas u transferua nė burgun “Rading Prison”.

William Burroughs
1914 – 1997
Shkrimtari amerikan Burrough kaloi 13 ditė nė burg pasi qėlloi dhe vra gruan e tij, Joan Vollmer nė njė lojė tė quajtur “Vilhelm Tel”, gjatė njė feste, ku tė gjithė ishin tė dehur nė qytetin e Meksikos. Ai kaloi 13 ditė nė burg pėrpara se tė mbėrrinte vėllai i tij, i cili mendohet se u dha ryshfet zyrtarėve meksikanė pėr ta liruar.

Thomas More
1478 – 1535
Thomas More ishte njė avokat dhe shkrimtar anglez, i cili gjatė jetės sė tij fitoi reputacionin e njė studiuesi humanist dhe kishte shumė detyra publike. Atij iu pre koka nė vitin 1535, kur refuzoi tė nėnshkruante Aktin e Trashėgimisė qė do e bėnte Henry-n VII, drejtues suprem tė Kishės nė Angli. Pėrpara kėsaj ai qėndroi nė burg.

Paul Verlaine
1844 – 1896
Nė korrik tė vitit 1873 nė njė gjendje tė dehur dhe xhelozie ai i qėlloi me pistoletė poetit tė njohur, Rimbaud, me tė cilin po kalonte njė histori dashurie. Ai e plagosi atė nė kyēin e dorės dhe si rezultat i incidentit, Verlaine u arrestua dhe u burgos nė Mons, ku u kthye nė katolik.

Jean Genet
1910 – 1986
Shkrimtari francez ishte qė nė fillimet e tij aktivist politik, ndėrkohė qė mė parė kishte qenė njė vagabond qė vidhte e mashtronte. Nė vitin 1937 ai hynte e dilte nga burgu nė Paris pėr vjedhje, pėrdorim dokumentesh false e shkelje tė tjera. Nė burg ai shkroi dhe poemėn e parė “Le condamne a mort”.

Ken Kesey
1935 – 2001
Kesey ishte njė autor amerikan i njohur pėr romanin e tij “Dikush fluturoi nė folenė e qyqes”, i kthyer dhe nė film. Kesey u arrestua pėr mbajtje marijuane nė vitin 1965. Pėr t’i shpėtuar policisė ai bėri sikur kishte vrarė veten, por u arrestua kur u kthye nė SHBA pas tetė muajsh dhe u dėnua me pesė muaj.

O. Henry
1862 – 1910
O. Henry ishte emri i artit tė shkrimtarit amerikan, William Sydeny Porter. Tregimet e tij janė tė njohura pėr mprehtėsinė. Ai dėnua, kur punonte nė gazetėn “Post” pasi, kur shkruante fliste me njerėz dhe u akuzua se pėrvetėsonte idetė e tė tjerėve. Ai u arratis, por u kthye nė SHBA, kur e shoqja po vdiste dhe u dėnua me pesė vjet burg.\T.O\E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 23:40