Si tė zhvillojmė kurajon?

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Si tė zhvillojmė kurajon?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 7/12/2012, 18:01Si mund t’a zhvillojė kurajon njė pėrson? A janė ato personat tė cilėt kurrė nuk largohen nga betejat? A janė ato tė cilėt e shprehin opinionin e tyre pa patur frikė? Ose a janė ato personat tė cilėt nuk kanė frikė nga gjėrat e tė tjerėve, qė njerėz tė tjerė i kanė frikė?

Ndonėse tė gjitha kėto gjėra janė shėnja tė kurajos dhe guximit akoma njė person i guximshėm nuk ėshtė ai person i cili i bėn tė gjitha kėto, por ėshtė ai person i cili guxon tė pėrballojė me kurajo gjėrat tė cilėt tė tjerėt ju largohen gjatė gjithė jetė sė tyre. Nėsė dėshironi tė dini kush janė guximtarėt e vėrtetė dhe si t’a zhvilloni kurajon atėherė lexoni kėtė material.

Njerėzit tė cilėt nuk e zhvillojnė kurajon!

Disa njerėz bėhėn tė dhėnė mbas substancave narkotike sepse i pėrdorin ato si metodė pėr t’u larguar nga probleme e tyre tė pazgjidhura, nėse kėto njerėz do tė kishin patur kurajo ato do tė kishin zgjedhur tė pėrballeshin me problemet nė vėnd qė tė fshiheshin prej tyre. Disa njerėz pinė duhan kurdo qė ndjehen nė ankth nė mėnyrė qė tė ndjehen nė kontroll. Disa njerėz e mashtrojnė veten duke u ankuar qė jeta ėshtė e padrejtė nė mėnyrė qė tė mos e lėndojnė egon e tyre. Sikur kėto njerėz tė kishin patur mė shumė kurajo ato do tė kishin vendosur tė pėrballeshin me tė vertetėn nė vėnd qė tė jetonin njė gėnjeshtėr. Disa njerėz e mbajnė vetėn e tyre tė zėnė, udhėtojnė ose pėrpiqen tė bėjnė diēka nė mėnyrė qė tė shmangin humorin e keq nė vend qė tė pėrballen me tė dhe tė pėrpiqen t’a kuptojnė atė. Disa pytje largohen nga problemet e tyre duke ngrėnė, duke pirė alkol, duke bėrė shoping, duke pėrfshirė nė vesė tė kėqija, duke fjetur, ose duke krijuar njė marrėdhėnie.

Kush janė njerėzit e guximshėm?

Njerėzit e guximshėm janė ato qė nuk largohen. Janė ato persona tė cilėt pėrballen me problemet e tyre nė vėnd qė tė largohen duke pėrdorur ndonjė nga metodat e largimit qė u pėrmendėn mė siper. Janė ato tė cilėt nuk vrapojnė pas drogave ose ndonjė lloj tjetėr fiksimi, edhe kur kanė njė periudhė tė vėshtirė nė jetė.

Si t’a zhvillojmė realisht kurajon?

Nė mėnyrė qė tė zhvilloni kurajon ju duhet tė bėni gjėrat qė vijojnė. Ndaloni sė gėnjyeri vetėn, gjėja e parė qė ju duhet tė bėni nė mėnyrė qė tė zhvilloni kurajon ėshtė tė pranoni qė keni qėnė duke mashtruar vetėn nė mėnyrė qė tė mbronit egon tuaj. Largojini sjelljet mbrojtėse, nėsė largoheni nga problemet duke pėrdorur drogėra, alkol, duhan atėherė ėshtė koha tė hiqni dorė nga kėto metoda largimi dhe tė jeni mjaftueshėm tė guximshėm pėr t’u pėrballuar me problemet tuaja nė jetė nė mėnyrė qė tė zhvilloni kurajon. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:43