Ja si tė jemi romantike

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Ja si tė jemi romantike

Mesazh nga Vizitor prej 7/12/2012, 12:45

Studiues tė ndryshėm kanė dalė nė shumė pėrfundime nė lidhje me kėtė fenomen dhe sė fundi ėshtė botuar njė libėr, nė tė cilin pasqyrohen edhe arsyet e njė lidhjeje romantike.Ka raste qė kur takojmė pėr herė tė parė dikė tė gjinisė sė kundėrt e vėmė re menjėherė se jo vetėm kemi gjėra tė pėrbashkėta, por edhe tėrhiqemi nė njė mėnyrė shumė tė veēantė. Kjo ėshtė njė premisė pėr tė vazhduar mė pas njė tjetėr lloj marrėdhėnie, sigurisht nėse bėhet fjalė pėr njė reciprocitet pėlqimesh, Dhe ky ėshtė vetėm fillimi i njė marrėdhėnieje, qė edhe pse mund tė shndėrrohet nė njė marrėdhėnie ekskluzive, mund tė zgjasė njė jetė tė tėrė. Pėlqimi ėshtė hapi i parė, por mė pas kur futesh nė bisedė mund tė kuptosh qė tėrėsia e gjėrave tė pėrbashkėta ėshtė shumė mė e madhe nga sa e kishe menduar nė fillim. Me njė person tė tillė ke dėshirė qė tė lėsh edhe njė tjetėr takim pėr ta thelluar mė tej njohjen dhe dalėngadalė e kupton qė pėlqimi shndėrrohet e merr formėn e romancės.

Dhe kur kjo ndodh, atėherė gjėrat shkrihen dhe tė duket se atė njeri qė e pėlqeve aq shumė nė fillim e ke njohur prej njė jete tė tėrė dhe nuk arrin tė kuptosh dot se si ke mundur mė parė tė mos e kesh pasur nė jetėn tėnde. Por kjo lloj marrėdhėnie, kjo romancė qė mund tė shndėrrohet nė njė gjė shumė tė rėndėsishme, nuk ndodh pa arsye. Studiues tė ndryshėm kanė dalė nė shumė pėrfundime nė lidhje me kėtė fenomen dhe sė fundi ėshtė botuar njė libėr, nė tė cilin pasqyrohen edhe arsyet e njė lidhjeje “magjike”. Nė fakt, bėhet fjalė pėr 5 faktorė qė ndikojnė nė njė lidhje tė tillė. Ata janė: vulnerabiliteti, proksimiteti, rezonanca, ngjashmėria dhe mjedisi.

Tė kuptuarit e tė gjitha kėtyre proceseve e bėn mė tė lehtė faktin e lidhjes mes njerėzve dhe mbi tė gjitha shpjegon faktin se pėrse nė disa raste arsyet e lidhjes apo pėlqimit kanė tė bėjnė pikėrisht me atė person dhe jo me ndonjė person tjetėr. Le t’i shohim tė gjithė kėta faktorė nė veēanti. Por sigurisht qė afėrsia nuk ėshtė kushti i vetėm pėr lindjen e njė romance, sepse nė njė rast tė tillė tė gjithė do tė pėrfundonim nė marrėdhėnie me shokėt e bankės, apo fqinjėt e pallatit. Njė nga arsyet mė tė forta tė kėtyre lidhjeve ėshtė edhe rezonanca. Kjo ka tė bėjė me ndjesinė qė ke kur je i bindur nė shumė aftėsi tė tuat dhe ndihesh tėrėsisht komod nė lėkurėn tėnde.

Dhe kur arrin nė kėtė ndjesi ta gjesh edhe te njė tjetėr dhe sė bashku tė krijoni njė ndjenjė komforti tė pėrbashkėt ėshtė njė fillim i mirė pėr njė lidhje romantike. Njė ndjenjė e tillė vetėbesimi tė bėn shumė tėrheqės pėr mjaft njerėz rrotull dhe i tėrheq tė tjerėt pas teje si me “mastiē”. Sigurisht qė njė rezonancė e tillė ėshtė mė e fortė nė kushtet e stimujve alkoolikė, por ka mė shumė efekt kur ėshtė nė kushte normale. Dhe kur dy veta tėrhiqen me njėri-tjetrin, situata ėshtė shumė “e nxehtė”. Sipas njė studimi, ne influencohemi shumė nga ambienti ku jetojmė dhe kemi shumė mė tepėr shanse qė tė qeshim pėr njė barsoletė kur jemi nė grup se sa po ta dėgjonim tė njėjtėn barsoletė po tė ishim vetėm. Ėshtė e vėshtirė tė lidhesh me dikė qė nuk ka njė sens humori, qė nuk ėshtė i muhabetit dhe qė nuk pėrēon miqėsi. Tė gjitha kėto nė tė njėjtėn kohė janė shumė tė domosdoshme edhe pėr njė lidhje tė gjatė e tė qėndrueshme.

avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Re: Ja si tė jemi romantike

Mesazh nga Princesha... prej 17/12/2012, 08:07

U be me recet kjo pune LOL o burra nje shpuz, nje kove uje dhe ca shampon DushKenge te eneve dhe mbajme romatizmin me vete /vallzojme/avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Ja si tė jemi romantike

Mesazh nga Vizitor prej 17/12/2012, 08:59

Keshtu thote studimi mi hhahahhaa
avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Re: Ja si tė jemi romantike

Mesazh nga Princesha... prej 17/12/2012, 09:13

Se ke keq edhe ti po edhe un ta tregova timen hahahhaavatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Ja si tė jemi romantike

Mesazh nga Vizitor prej 17/12/2012, 09:20

Mire de mire, ne jemi romantik edhe pa studime te tilla, apo jo!?
avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Re: Ja si tė jemi romantike

Mesazh nga Princesha... prej 17/12/2012, 09:23

LOL Ngajher po e ngajher jo krejt mevaret disponimi lol!avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Ja si tė jemi romantike

Mesazh nga Vizitor prej 17/12/2012, 11:01

Une jam romantik gjithenje...iha sa romanet i kam lexuar hhahahaa

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Ja si tė jemi romantike

Mesazh nga Burrelsja prej 23/2/2013, 09:29

@Princesha... shkruajti:U be me recet kjo pune LOL o burra nje shpuz, nje kove uje dhe ca shampon DushKenge te eneve dhe mbajme romatizmin me vete /vallzojme/
PUF 8) sa e zgjuar qe je moj vajze

Sponsored content

Buzqeshje Re: Ja si tė jemi romantike

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 11/12/2018, 23:15