A ekziston ai "zeri i vogel" ne mendjen tone?

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje A ekziston ai "zeri i vogel" ne mendjen tone?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 6/12/2012, 15:26



Por nga vjen ky ze i vogel i brendshem, qe e degjojme ne koken tone? Disa studiues Francez e kane lokalizuar, ne nje pjese te trurit tone...

Ne mendojme te negativen dhe pozitive per te marre nje vendim ose kur lexojme me mendje,ne degjojme zerin tone te brendshem. A keni pyetur ndonjehere veten ,se na nga se vjen ai ze i famshem?

Te gjtha mendimet pak a shume te thella qe ne kemi per gjate dites , e kane prejardhjen ne zonen auditive te trurit tone.

Disa studiues te Inserm ne " Centre de Recherche en Neurosciences e Lyon" ne bashkepunim me C.H.U , sapo kane provuar qe truri yne mund te reagoj sikur ne po degjojme dike qe na flet , atehere kur ne jemi vetem.

Ato moren disa vullnetare dhe i thane atyre qe te lexonin cdo nje pa ze ne grup, studiuesit kane arritur te gjejne zonat e trurit qe aktivizohen. Ato kane konstatuar qe regjoni cerebral auditive i specializuar ne trajtimin e zerit eshte i aktivizuar kur ne lexojme me mend, domethene zeri i vetem qe degjojme eshte ai i mendjes sone.

Pra eshte e mundur te "shikojme" nga imazhet mjekesore kur nje person flet me veten e tij, por nuk eshte dekoduar akoma se cilat jane mendimet. /ikub/



E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: A ekziston ai "zeri i vogel" ne mendjen tone?

Mesazh nga Burrelsja prej 23/2/2013, 08:36

ekziston si nuk ekziston edhe pse nuk kemi guxim ne qe ate ze ta shprehim me fjal apo theniet e atij zeri ti themi me goj per te egzistu egziston

    Ora ėshtė 24/5/2018, 12:10