Menyra me e re per te luftuar te ftohtin eshte...!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Menyra me e re per te luftuar te ftohtin eshte...!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/12/2012, 16:06Te kujtosh gjerat e mira qe ke kaluar mund te ngrejė moralin, por nostalgjia ėshtė e afte edhe te forcoje trupin duke e bere me rezistent ndaj te ftohtit. Kėrkuesit angleze kanė treguar ndikimin e kėsaj ndjenje tek fiziku. “Dihet tashme qe nostalgjia mund te luftoje vetminė. Ne donim te shkonim me tej dhe te shihnim nėse ajo mund te ruante edhe njė rehati fiziologjike.”- shpjegon Dr. Tim Wildschut. “E kuptuam se nostalgjia pėrmbushte njė funksion homeostalgjik duke autorizuar stimulimin e trurit pėr te kujtuar momentet e kėndshme dhe ato momente kur trupi ka qene ne gjendje te mire. Kjo ndjesi na ngroh dhe kėshtu rritet edhe toleranca ndaj te ftohtit.” Ky ėshtė njė reaksion fiziologjik qe luan rolin e njė mekanizmi mbrojtės pėr te pėrballuar te ftohtin.

Vullnetare nga njė universitet ne Kine dhe Holande kane kryer njė sere testesh pėr te pare nėse kjo teori ishte e vėrtetė. Atyre iu vendos ne sfond muzike dhe u pyeten me pas pėr ndjesitė qe pėrjetuan. Kur muzika behej nostalgjike, ata vunė re se ishin me ngrohte.

Ne njė eksperiment tjetėr atyre iu kėrkua te ēmonin temperaturėn e ambientit. Ata qe kishin menduar gjerat e mira te se kaluarės dhanė njė temperature 4°C me te larte se te tjerėt. Mesa duket pushteti i mendimit ėshtė shume i forte. Megjithatė nuk ėshtė ende shume e sigurt nėse ėndrrat tona mjaftojnė pėr t’i bere balle te ftohtit. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:35