"SMS"-ja mbush 20 vjeē, duke thyer serish rekorde!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje "SMS"-ja mbush 20 vjeē, duke thyer serish rekorde!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 3/12/2012, 17:02Mbushin sot 20 vjet te famshmet "SMS", shkurtim i "Short Message Service" qe jane saktesisht mesazhe me tekst qe permban jo me shume se 160 karaktere dhe qe shkembehen me miliona ēdo dite prej vitesh nga ana e te gjithe zoteruesve te telefoneve celulare.

Mesazhi i pare ne absolut me "SMS" permbante nje urim Krishtlindjesh dhe u dergua ekzaktesisht me 3 dhjetor 1992 ne Britanine e Madhe. Derguesi ishte Neil Papworth, vartes i repartit teknik te i Vodafone UK, i cili i uroi "Merry Christmas" shefit te tij te repartit, duke perdorur nje kompjuter, ndersa te parin nga nje telefon e dergoi nje stazhist i Nokias disa muaj mė pas nė vitin 1993. Ai i ishte vetem i pari i nje serie te gjate mesazhesh te derguara permes nje sistemi me sukses te pabesueshem, qe eshte kercenuar gjate kesaj periudhe vetem nga perhapja e "instant messenger" per smartphone, si WhatsApp, Viber, Skype e keshtu me radhe.

"SMS"-ja kishte lindur si mjet me te cilin operatoret telefonike mund te dergonin informacione te shkurtra per klientet e tyre direkt ne telefon. Por perdoruesit e te gjithe botes e kane shnderruar ne nje menyre me te shpejte dhe ekonomike, per t komunikuar shpejt me perdoruesit e tjere, duke dekretuar ne kete menyre sukses planetar. Pavaresisht daljes se aplikacioneve te reja, "SMS"-ja mban ende rekorde: pikerisht per vitin 2012 jane derguar 48 miliarde mesazhe, ndersa ne 2011-n, mesazhet e shkembyera nga klientet ishin 89 miliarde. (HiTech)E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/11/2018, 12:22