Gjėrat qė duhet t’i dini pėr dashurinė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Gjėrat qė duhet t’i dini pėr dashurinė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 3/12/2012, 11:17Dashuritė e adoleshentėve janė tė mira, por njėherėsh edhe shumė tė komplikuara. Nė atė moshė ende jemi nė kėrkim, emocionet i kemi tė pėrziera dhe tė paqarta, nuk e kuptojmė botėn pėrreth vetes, por edhe as veten.

Por, pikėrisht nė kėtė fshihet edhe bukuria tė jesh adoleshent. Adoleshentėt kanė njė mendje fleksibile dhe tė hapur dhe gjithsesi dashuria nė kėtė moshė nuk ėshtė e lehtė e as e thjeshtė, por ekzistojnė gjėra tė cilat tė gjitha kėto komplikime sė paku mund t’i thjeshtojnė. Ja cilat janė:

- Gjithmonė jeni vetvetja: Me siguri qė gjithmonė pyesni: “Si tė sillem?” apo “A dola budalla?”. Kėto pyetje janė vėrtetė tė panevojshme pasi qė e tėra ėshtė mė e lehtė nėse sillemi ashtu si jemi nė tė vėrtetė. Nuk duhet ta imtojmė askėnd, nuk duhet ta thyejmė kokėn pėr atė si duhet tė ishim dhe qė t’i pėlqenim rrethinės. Gjithsesi, ekzistojnė disa norma shoqėrore por kėto nuk pengojnė qė nė thelb ta tregosh personalitetin tėnd. Kėshtu njerėzit do tė mėsohen me ty dhe do t’ju kuptojnė dhe kjo luan rol shumė tė rėndėsishėm nė dashuri.

- Buzėqeshja vėrtetė bėnė ēudi: Dhe vėrtetė hap dyer. Nėse tė pėlqen dikush, mėnyra mė e mirė qė t’ju vėrejė ėshtė qė t’i buzėqeshni. Pėr shkak tė buzėqeshjes dukemi mė tė bukur, mė tė lumtur dhe njerėzit mė lehtė na afrohen. Nėse “objekti” qė ia keni drejtuar buzėqeshjen ėshtė imun nė kėtė gjė, gjithmonė ekziston dikush tjetėr qė e vėren, dhe kurrė nuk e dini se ēka do tė ndodhė mė tutje.

- Djemtė frikėsohen njėjtė si vajzat: Nėse je femėr, mos lejo t’ju mashtrojė qeshja dhe qėndrimi i djemve nė grupe. Ata nė grupe janė tė rėndėsishėm dhe fuqishėm, por nė tė vėrtetė janė njėjtė tė frikėsuar sikurse edhe vajzat dhe brengosen pėr dashurinė m’u si femrat.

- Po, femra guxon ta ftojė mashkullin e para: Kjo shpesh konsiderohet temė tabu dhe edhe pse dėshirojmė tė bėhemi shoqėri moderne, zakonisht pritet qė mashkulli ta ftojė femrėn i pari tė dalin. Megjithatė, nėse je femėr dhe qe njė kohė dėrgon sinjale, dhe prapė asgjė nuk ndodhė, ėshtė koha tė ndėrmarrėsh njė hap “agresiv”, ta ftoni tė dilni. Ndoshta e tėra kjo do tė tingėllojė “e frikshme”, por a nuk ėshtė mė tmerr tė jetoni ditė dhe muaj tė mbushura me paqartėsi dhe pasiguri?

- S’mund t’i detyrosh njerėzit t’ju pėlqejnė: Ndonjėherė nuk ėshtė e rėndėsishme sa e do dikė, sa mendon pėr tė. Ai person nuk ta kthen kėtė nė formėn e njėjtė sado qė pėrpiqeni ju. Tingėllon e tmerrshme, por ndodhė qė duhet tė pajtoheni me kėtė. Nėse edhe mė tutje tentoni edhe pse ana tjetėr qartė ua ka bėrė tė ditur se nuk ndjen gjėnė e njėjtė si ju, mund shumė lehtė tė futeni nė kategorinė e njerėzve tė mėrzitshėm dhe maniakėve. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Gjėrat qė duhet t’i dini pėr dashurinė!

Mesazh nga Burrelsja prej 23/2/2013, 09:22

Djemtė frikėsohen njėjtė si vajzat: Nėse je femėr, mos lejo t’ju mashtrojė qeshja dhe qėndrimi i djemve nė grupe. Ata nė grupe janė tė rėndėsishėm dhe fuqishėm, por nė tė vėrtetė janė njėjtė tė frikėsuar sikurse edhe vajzat dhe brengosen pėr dashurinė m’u si femrat.interesante kjoooo

    Ora ėshtė 21/10/2018, 19:32