Vegjetarianėt mė tė mirė nė seks

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Vegjetarianėt mė tė mirė nė seks

Mesazh nga Vizitor prej 1/12/2012, 07:53Hulumtimi mė i ri ka treguar se njerėzit qė konsumojnė ushqime me prejardhje bimore mė shumė kėnaqen nė seks, nė krahasim me mishngrėnėsit.
Mund tė jenė mė pak muskulozė, mė tė dobėt apo mė tė zbehtė se tė tjerėt. Por ama tė jeni tė sigurt, se ata bėjnė mė mirė dashuri se tė tjerėt. Mendohet se disa nga substancat bimore mund tė ndikojnė nė sasinė e hormoneve nė organizėm dhe tė forcojnė aktivitetin seksual.

Hulumtimi i botuar nė revistėn “Honnones and Behavior” ka vėrejtur lidhjen midis hormonit seksual ‘phytoestrogen’ nė bimė dhe sjelljes gjatė seksit. Ai ėshtė nė fakt i pari qė shqyrton lidhjen midis hormoneve seksuale qė janė gjetur tek bimėt dhe sjellja seksuale e atyre qė i hanė mė shpesh ato.

Janė bėrė shumė hulumtime dhe pėrfundimi del se vegjetarianėt dhe mėnyra e tyre e ushqimit ndikon qė ata tė jenė mė aktivė dhe mė tė fortė gjatė seksit.
/Telegrafi/


    Ora ėshtė 26/5/2018, 02:14