Si tė keni kujdes nga viruset qė vijnė me dokumentet Word!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Si tė keni kujdes nga viruset qė vijnė me dokumentet Word!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/11/2012, 10:35

Si tė keni kujdes nga viruset qė vijnė me dokumentet Word! Largea_word-trojan1354007413

Ju e dini tashmė se viruset janė programe tė vogla, tė cilat janė zakonisht tė fshehura nė njė skedar. Kur e shkarkoni dhe hapni njė tė tillė, virusi aktivizohet. Ai mund tė dėmtojė sistemin tuaj, tė vjedhė identitetin tuaj, tė infektojė skedarėt qė dėrgoni etj.

Ajo qė ndoshta nuk dini ėshtė se viruset mund tė fshihen edhe brenda skedarėve tė Microsoft Word, tė cilat i merrni pėrmes e-mailit. Edhe dokumentet tuaja mund tė jenė tė ekspozuara ndaj sulmeve tė viruseve pėr t’u fshehur.

Pse janė tė ekspozuara ndaj viruseve skedarėt Word?

Pėr arsyen se ato shkėmbehen shpesh nė ueb dhe janė tepėr tė pėrdorur. Ja se si funksionon:

- Skedarėt Microsoft Word pėrmbajnė programe tė vogla tė quajtura “macro’, tė cilat janė shortcut-e tė personalizuar qė automatizojnė detyra si formatimi i tekstit apo lista e pikave.

- Gjuha e programimit me macro mund tė pėrdoret pėr tė shkruar viruse.

- Viruset mund tė dėrgohen bashkangjitur me njė dokument Word.

- Viruset aktivizohen menjėherė sapo hapet dokumenti.

Si mund tė mė bjerė rasti tė hap njė virus tė tillė?

- Dokumentet qė vijnė nga adresa tė rreme qė imitojnė ato tė njė miku apo biznesi.

- Dokumentet qė vijnė nga banka juaj, nga njė “kompani llotarie” qė ju thotė se keni fituar njė ēmim etj.

- Dokumente lidhur me aktualitetin.

· Si mund tė mbrohem?

- Hapni vetėm dokumente qė vijnė nga burime tė sigurta

- Skanojini gjithmonė ato para se t’i hapni

- Fshini ēdo mesazh qė ju duket dyshues pa e hapur

- Mos klikoni nė linqe qė ju vijnė me e-mail nga persona tė panjohur. (PCWorld Albanian)E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/6/2019, 03:12