Si tė pėrballeni me ‘humbjen’ e dashurisė sė pasuksesshme

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Si tė pėrballeni me ‘humbjen’ e dashurisė sė pasuksesshme

Mesazh nga Vizitor prej 27/11/2012, 08:22Cilat janė kėshillat dhe mėnyrat kryesore qė ta tejkaloni dhimbjen pėr simpatinė tuaj, qė nuk i ndan tė njėjtat ndjenja me ju me ato qė ju keni pėr tė?
Nėse mundoheni qė ta hiqni qafe simpatinė, e cila nuk ua kthen nė tė njėjtėn mėnyrė, dijeni se nuk jeni tė vetmit. Ka mundėsi qė tė ndiheni tė pikėlluar, si dhe tė ju vijė keq pse njė person i tillė ju ka pėlqyer. Nėse simpatia nuk ju sheh si material pėr lidhje, kjo nuk do tė thotė se nuk ju pėrjeton si mik.

Nė vazhdim ju paraqesim tė gjitha mėnyrat qė dashurinė tuaj tė njėanshme ta lini nė tė kaluarėn dhe mė lehtė tė pėrballeni me "humbjen" dhe dhimbjen qė ajo ju ka sjellė.

1. Mėnyra mė e vėshtirė e tejkalimit tė njė dashurie tė pasuksesshme ėshtė ta kuptoni se atij personi nuk i pėlqeni ngjashėm si e pėlqeni ju atė. Pranimi i kėtij fakti ndoshta ėshtė i pari, por edhe mė i vėshtiri hap, tė cilin duhet ta ndėrmerrni.

2. Kur e keni kuptuar se ai ndoshta nuk i ndan tė njėjtat ndjenja me ju, duhet ta pranoni se ai person ju pėlqen. E dimė se kjo mund tė jetė e vėshtirė, madje edhe nėse qėndroni para pasqyrės dhe ia pranoni vetes se jeni tė dashuruar, kjo do tė ndikojė tė ndiheni mė ndryshe.

3. Mospėrgjigjja ndaj dashurisė suaj qė keni pėr dikė nuk do tė thotė se duhet ta akuzoni veten tuaj. Simpatia juaj ndoshta nuk mund t'i kontrollojė ndjenjat e veta ngjashėm sikur edhe ju qė nuk mund t’i kontrolloni ndjenjat tuaja.

4. Duhet t'ia lejoni vetes tė merreni me ndjenjat tuaja. Kur tė jeni tė sinqertė me veten tuaj dhe ta pranoni se jeni lėnduar, mė lehtė do ta pranoni situatėn dhe mė tė lehtė do ta keni ta pėrballoni dhimbjen.

5. A keni dikė qė ju ofron mbėshtetje? A e keni shoqen mė tė mirė pėr tė biseduar me tė? A ekziston dikush qė mund tė jua tėrheqė vėmendjen? Provoni tė niseni tutje, sepse nuk guxoni tė mbėshteteni nė diēka qė nuk do tė ndodh kurrė, e kjo ėshtė njėra ndėr kėshillat dhe mėnyrat mė efikase ta tejkaloni njė simpati qė kurrė nuk ju ka simpatizuar juve.

6. Edhe pse ndoshta e keni tė vėshtirė tė pajtoheni me kėtė, duhet tė pėrkujdeseni qė ndjenjat tė jenė tė qeta. Mes tjerash, ju nuk mund ta kontrolloni atė qė ju dėshironi!
/Telegrafi/
avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Re: Si tė pėrballeni me ‘humbjen’ e dashurisė sė pasuksesshme

Mesazh nga Princesha... prej 30/11/2012, 07:21

Gjeja me e rendesishme eshte te kuptosh qe kur tjetri ndjen dhe din nocionin e dashuris,,rrin afer teje,dhe te sjlle me shume kenaqsi se sa stres,pra nje lidhje te qete normale,,pa shtrengesa situatash etj ejt.
Ka plot raste (sidomos femrat e kan te veshtir te pranojn qe mashkulli qe jane ndoshta ne nje lidhje ekzistente,,apo ka pak kohe qe ka mbaruar,,,dhe ato prap insistojn me te gjitha mjetet e duhura ,psikollogjike e mendore e konkrete per ta mbajtur ate mashkull,KY ESHTE GABIMI ME I MADH NE NJE LIDHJE,,)
Eshte shum e veshtir nga shume femra te pranohet qe mashkulli qe kishin zgjedhur si te dashurin e saj nuk eshte ne nivelin e ndjenjes se saj.,,pra per ate ajo nuk ka qen dashuri ne kuptimin e plote shpirteror.(E njejta ndodh shume here dhe me meshkujt kundrejt femrave,por pjesa dermuese jane femrat qe vuajn me shume ne kete drejtim,pasi natyra mashkullore sdo i ndjeshem mashkulli eshte me racional dhe i paprekshem nga ndjenjat kur e shef qe dicka nuk ecen)
SHPREHJA QE NE LUFTE DHE DASHURI PRANOHET DHE PROVoHET GJITHCKA NE KETE RAST BJEN TOTALISHT POSHTE.
kUR PARTNERI QE KE AFER TE SJELL ME SHUME STRES SE SA KENAQSI,,(Sidomos ne lidhjet e lira,kam parasysh kur nuk eshte martes e ka femij ne mes,,)S'DUHET ME JA ZGJAT,,JEPI DUARt AJT ME TE MIRA.
Si ta kapercesh,thjesht perdor vetem pak llogjiken mendore me shume se sa ate instiktive te ndjenjes.
    Ora ėshtė 10/12/2018, 03:19