Si tė shkruani leter dashurije?

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

lexo Si tė shkruani leter dashurije?

Mesazh nga Vizitor prej 21/11/2012, 12:33

Si tė shkruani leter dashurije?

E dini se ajo ka dėshirė tė marrė vetėm njė mesazh tė shkurtėr dashurije nga ana jote nė kėtė periudhė tė vitit, mirėpo a ju rrėnqethet trupi vetėm nga mendimi se duhet tė merrni stilolapsin pėr tė shkruar? Ja dicka qė mund tė ju ndihmojė.

1. Shkurt mund tė jetė mė mirė
Qė ti tregoni tė dashurės suaj se kujdeseni pėr tė nuk dmth se duhet tė mbushni 800 faqe. Zakonisht shėnimet e shkurtėra dhe spontane, lėnė mė tepėr pėrshtypje. Kėshtu qė ėshtė e juaja tė zgjidhni.dėrgoni njė post cardė pėr Shėn Valentino se zgjidhni ndonjė mėnyrė mė tė shkurtėr. Kur dėrgoni post cardė, argėtohuni pak. Sa mė qesharake aq mė mirė — dėrgoni post cardė edhe nėse jeni me njė qytet! E mira pėr to ėshtė se nuk ėshtė vetėm fletė e zbrazėt e bardhė qė duhet t’a mbushni, nė post carda keni njė vend tė vogėl ku mund tė shkruani vetėm porosi tė shkurtėra dhe tė lezetshme dhe me kėtė ta arrini atė qė doni.

2. Pėrdorni dialektin dhe fjalorin tuaj tė pėrditshėm
Ne e dimė, e dimė: Net ė gjithė jemi rritur me dijeni se letėr dashurije duhet shkruar ne mėnyrė poetike dhe nė gjuhė letrare. Mirėpo harroni ato gjėra dhe pėrdoreni fjalorin tuaj tė pėrditshėm. Kr djali mundohet shumė, me njė poezi ose nė gjuhė zyrtare dhe rrimė , me njė fjalė ajo nuk dėshmon se ai ėshtė I sinqertė. Me ato fjalė djaloshi mundohet ta bindė veten se ai ėshtė duke ndier emocione tė mėdha, nė vend qė nė tė vėrtetė tė komunikojė me tė dashurėn. Kėshtu qė, le tė flet zemra, jo fjalori ritmik – tregoni asaj nė cfarė tė pėrkujton, sit ė bėn tė ndjehesh buzėqeshja e sajė – dhe do ta fitosh atė.

3. Fitojeni mė njė jo-leter
Njė rrugė tjetėr deri tek ajo? Kreativiteti. Dėrgoni asaj ndonjė vizatim tė shpejtė qė e keni bėrė serisa keni menduar pėr tė, ose dhurojani njė kollac me porosi tė fshehtė pėr tė. Ose provoni edhe kėtė ide: Ndonjėherė dėrgoni tė dashurės porosi tė vogla qesharake dashurie — preni ndonjė foto tė ndonjė qenushi tė vogėl nga revistat dhe dėrgojani me njė porosi si kjo psh. A mund tė jetė kjo mė e ėmbėl se ti…? E pamundur!’ vetėm qė ta dispononi dhe ti lejoni tė mendojė se si ju ndjeheni pėr tė.


A jeni tip qė nuk mund tė aktroni sė bashku — asnjėherė skein pasur shenja nė duar? Mė mirė ėshtė tė shprehni pak dashuri se sa aspak, kėshtu qė pse most a lini farė tė shkruarėn dhe nė vend tė saj ti lini voice mail ose ti dergoni email. Sė paku shkruani vetėm kėtė :Hey, jam duke menduar pėr ty, Zemėr! Ajo do tė jetė e lumtur qė jeni duke mėnduar pėr tė.

4. Mėsoni ABC-nė e D-A-SH-U-R-I-S-Ė


Drejtshkrimi ėshtė I rėndėsishėm pasiqė secila femėr dėshiron tė besojė se personi me tė cilin janė sė bashku ėshtė sė paku njeri intelegjent! Dhe posacėrisht nė email,
drejtshkrimi - nuk ju ngel kohė pėr tė. Ėshtė lehtė. Kėshtu qė nėse ndonjė djalė dėrgon email me shumė gabime drejtshkrimore atėherė ajo pėr vajzėn ėshtė dėshmi se personi nė fjalė nuk kujdeset edhe aq shumė dhe nuk ka shumė kohė pėr tė.

5. Rikujtoni gjėrat nga e kaluara-kujtimet
Nėse hamendeni cfarė ti thoni tė dashurės..shpalosni kujtimet qė I keni sė bashku. Me rikujtimin e gjėrave qė I keni pėrjetuar sė bashku, ju jeni duke bėrė njė lidhje dhe bashkim tė shpejtė.

6. Shkoni pėrpara – nė rezik tuajin
Mbajeni nė mend, kur dikush lexon atė qė e keni shkruar,ata nuk mund ta pėrcaktojnė tonin tuaj tė tė folurės dhe tė tė shqipėtuarit. Dicka mund tė tingėllojė si sarkazėm atėherė ndoshat kur ju nuk e keni pasur me qėllim. Mos u bėni shumė romantik dhe assesi mos pėrdorni ndonjė shprehje qė sugjeron **** ose tė ngjajshme pasi qė cdo gjė shkon ngadalė e sidomos tek femrat tė cilat duhet ti pushtoni ngadalė. Kėshtu qė, pėrderisa me tė vėrtetė, me tė vėrtetė nuk njifeni mirėmos teproni,
avatar
Vizitor
Vizitor

lexo Re: Si tė shkruani leter dashurije?

Mesazh nga Vizitor prej 21/11/2012, 12:36

E merrni nje laps dhe nje flete she filloni...mos shkruani direkt ne kompjuter...e humb kuptimin me shkruaj-fshij...dhe thuani ate qe ndjeni, por as mos jini te thjeshte e as mos teproni...
avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

lexo Re: Si tė shkruani leter dashurije?

Mesazh nga Princesha... prej 21/11/2012, 12:41

Sa lezet eshte te shkruash dhe te marresh letra dashurie. Ky lloj komunikimi ka humbur fare ne shoqerin ton. Me kujtohet kur isha ne shkolle dhe i shkruanim njeri-tjetrit letra dhe i gjuanim gjat ores se mesimit tek njeri-tjetri. Kishe nder to edhe letra dashurie apo shaka te ndryshme.

Nuk do te thot te shkruash nje gjysme romani ne nje leter dashurie, mjaftojne vetem pak fjale per ta bere personin e zemres te ndihet mire dhe nganjehere eshte me lezetshem kur lexohen ne leter fjalet e embla, edhepse efektin me te mire e ka te shprehurit.avatar
Vizitor
Vizitor

lexo Re: Si tė shkruani leter dashurije?

Mesazh nga Vizitor prej 21/11/2012, 12:44

Dikur letra ishte komunikimi me trimerore qe mund te beje dhe te skuqeshe vetem per nje cast hahha
avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

lexo Re: Si tė shkruani leter dashurije?

Mesazh nga Princesha... prej 30/11/2012, 07:35

hhahaha
Ca i punojne brezit te rinjve tani
U mesojne si te hani ne tavoline si te silleni me te tjerete
Ju mesojne si te perballoni kete bote qe vetem tju zhvate do Po se kisha ditur qe do u mesonin dhe si te shkruanit nje leter dashurie
Lum ju !!!!

Letrat e dashurise nuk dergohen me sms e para
Dhe e dyta , letren e dashurise nuk e shkrujane dot ata qe s'dine shkrim e kendim
e ata qe plotesojne kushtin e dyte s'kane nevoje per skema si te shkruhet nje leter se ajo eshte leter dashurie e aty vetem aty s'ka gabime
PO foli shpirti dora shkruan bukur shumeavatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

lexo Re: Si tė shkruani leter dashurije?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 30/11/2012, 07:59

Ku ka mė letra aman ... tani shkurt e shkurt me dy fjalė zėvėndėsonė letrėn e dikurshme me dy faqe ... Po sa bukur ėshtė vallė tė lexojshė njė letėr dashuria ...

Vlera sduhet ti humbasi kurrė ... Por fatkeqėsisht teknologjia moderne i zėvėndėsoj kėto ...E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Sponsored content

lexo Re: Si tė shkruani leter dashurije?

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 17/8/2018, 09:35