Zhgėnjimi nė dashuri, si tė veprojmė?

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Zhgėnjimi nė dashuri, si tė veprojmė?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 21/11/2012, 06:29Zhgėnjimet nė dashuri tė japin dhimbje nė ēdo moshė, por kur kėtė e pėrjetojnė adoleshentėt ndonjėherė nuk dinė tė menaxhohen.

Prandaj shumė prej tyre kėrkojnė kėshilla nga tė tjerėt e posaēėrisht me shoqen apo shokun e ngushtė. Ka prej tyre qė pėr shkak tė zhgėnjimeve qė kanė pėsuar, kanė zgjedhur edhe veprimet mė tė rėnda, pėr tė mos vuajtur mė.

Adoleshentėt duhet ta kenė parasysh se nuk ėshtė asnjėherė vetėm njė rrugė nė jetė, mund tė gjejmė gjithmonė njė mėnyrė pėr tu ndjerė mė mirė. “Sipas Eglantina Bllacakut gjėja e parė qė duhet bėrė tė rinjtė ėshtė mos dorėzimi ndaj vėshtirėsive. “Nuk duhet tė mendoni se ky ėshtė fundi, sepse jeta vazhdon edhe pa ata qė na kanė sjellė nė kėtė gjendje.

Natyrisht se ēdo e re mund tė ketė pasur ndonjė zhgėnjim nė dashuri, mirėpo pėrsėri duhet marrė veten dhe ta kalojmė atė mėrzi tė cilėn na e krijon njeriu i keq.

Fundi fundit duhet tė mbėshtetemi te personat qė na duan”, thotė ajo pėr “Zėri”. Kur njė dashuri e madhe pėrfundon, mbi tė gjitha provojmė ndjenjėn e ndarjes dhe pėr kėtė arsye nuk duhet tė izolohemi.

Kėshtu mendon edhe i riu Taulant Krasniqi i cili ka hasur tė ketė probleme tė kėsaj natyre gjatė kėsaj periudhe. “Si shumė tė rinj tė tjerė, edhe unė kam pasur disa mosmarrėveshje tė cilat mė kanė sjellė mjaftė mėrzi. Mirėpo kjo kalon brenda njė kohe dhe pėrsėri dhe fillon tė ndjehesh mirė. Besoj se njeriu duke takuar persona tė tjerė dhe tė dashur mund ta harroj personin tjetėr. Unė ia kam dalė nė kėtė mėnyrė dhe kėshtu qė vazhdoj tė jem i lumtur”, shton ai.

Sipas Taulantit ndonjėherė ėshtė mjaftė normale tė mbyllemi nė dhimbjen tonė, por nuk ėshtė njė mėnyrė shumė e shėndetshme pėr tė pėrballuar zhgėnjimet.

Tė pėrjetosh njė zhgėnjim do tė thotė mjaftė shumė, sepse sipas Sara Gashit Kur njeriu lėndohet keq, vėshtirė se do tė mund ta harroj atė zhgėnjim. “Unė jam njė tip mjaftė i ndjeshėm dhe po qė se zhgėnjehem njėherė vėshtirė se do tė mund ta harroj atė zhgėnjim. Falė djaloshit qė kam nė krah deri mė tani vazhdojmė tė mbajmė lidhjen mjaftė mirė, e sa pėr zhgėnjim nuk guxoj as ta mendoj, sepse nuk do tė di se si do ta kisha pėrballuar. Tė thuash qė do ta kaloj ėshtė e kotė, sepse kur vuajmė ndihemi si nė njė vrimė tė zezė. E rėndėsishme ėshtė qė tė rrimė me personat qė na duan”, thekson ajo.

Sipas Sarės dashuria ėshtė ajo, qė njeriun e bėn njeri, aftėsinė pėr tė ndjerė dhe tė mos ndjerė. Pėr disa tė rinj lidhjet e dashurisė nuk zgjasin shumė, pėr faktin se njė pjesė e madhe e tyre dashurinė e nisin si njė shaka apo thjeshtė pėr tė provuar ndjesinė e saj.

Por ekziston edhe fakti se adoleshentėt duhet ta shijojnė kėtė eksperiencė tė parė bashkė me dhimbjen qė mund tė pasojė, pasi zhgėnjimet nė jetė do tė jenė tė shumta dhe ata duhet qė nė kėtė moshė tė fillojnė tė mėsohen me to duke pėrdorur si armė ndihmėn e shokėve dhe tė njerėzve tė afėrm. /zeri/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Re: Zhgėnjimi nė dashuri, si tė veprojmė?

Mesazh nga Princesha... prej 30/11/2012, 07:41

Une as njeher nuk kam perjetuar zhgenjime ne dashuri, mirepo Une e kuptoj qe nuk ekziston nje ilac per cdo zgjidhje. Prandaj cdo situate ne dashuri eshte e veqant, andaj eshte shume veshtir te gjindet nje formul univerzale qe do't sheronte ndjenjat e dashurise, sepse ketu kemi te bejme me dashuri dhe natyrisht qe ndjenjat jan shume te ndjeshme si dhe rezultoine me pasoja katastrofale. Prandaj te vetmin mendim Une mund ta shprehi per kete gjendje eshte qe jeta eshte e plot hare dhe mrekurillra keshtu qe ne gjithmon do't hasim ne dite te veshtira por si gjithashtu edhe ne dite te kendshme, andaj gjithmon duhet te mendohet pozitivisht dhe jeta vazhdon tutje,
    Ora ėshtė 17/10/2018, 09:49