Si te bejme nje jete te shendetshme!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Si te bejme nje jete te shendetshme!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 20/11/2012, 15:24Besoj qė tė gjithė tashme jemi tė vetėndėrgjegjshėm rreth gjėrave qė duhet tė bėjmė pėr tė pasur njė jetė tė shėndetshme. Ndėr kėto janė; tė mos pimė duhan, tė mbajmė dietė natyrale, tė bėjmė ushtrime gjimnastike dhe tė mos konsumojmė pije alkolike. Gjithashtu e dimė fare mirė se sa vite mund t’i shtojmė jetės tonė nėse kujdesemi me vemendje pėr kėto gjėra.

Njė studim i bėrė kohėt e fundit ka raportuar se gjysma e vdekjeve qė shkaktohet nga sėmundjet kronike tek femrat mund tė evitohet ose parandalohet nėse ndjekim disa rregulla tė caktuara, disa nga ato qė thamė mė siper. Edhe pse jemi tė vetdijshėm pėr kėto rregulla ne nuk i zbatojmė ato, kjo ndodh pėr shkaqe tė ndryshme si; stresi, udhėtimet, oraret e ngarkuara, puna, jeta familjare, ekonomia, munges e energjisė, motivimi, depresioni.

Ja ēfarė mund tė bėni pėr veten tuaj;

Bėni pushim. Shpesh-herė ju ndodh tė ndjeheni e stresuar, ju kap paniku sikur nuk do tė mund tė bėni ato qė dėshironi, nuk do t’ja dilni dot. Para se tė arrini nė njė situatė tė tillė duhet t’i jepni vetes pushim. Pėr pak minuta merrni frymė thellė, nxirreni jashtė, merrni frymė me hundė dhe pastaj nxirreni me gjithė forcė ajrin nga goja nė kėtė mėnyrė do t’ju duket sikur do largoni pak atė ndjenjen e ankthit. Pėrseriteni kėtė veprim deri sa tė relaksoheni, ose thjeshtė bėni ecje tė gjata qė tė heqni stresin me ecje.

Dhurojini vetės kohė pėr tė menduar

Shikoni me vemendje gjėrat qė ju ndodhin nė jetė dhe dhurojini vetes kohė pėr tė menduar rreth atyre, merrni gjėrat shtruar. Kjo gjė do t’ju bėjė tė ndjeheni mė tė relaksuar dhe shėndetshem, sepse nuk do tė keni mė atė idenė pėr t’i bėrė gjėrat nxitimthi.

Bėni njė dremitje tė shkurter

Ndoshta mund t’ju duket pak si e tepėrt, por njė dremitje e shkurter tė pakten 20 minuta do t’ju dhurojė energji dhe optimizem, qė tė jeni produktiv pėr pjesen tjeter tė ditės.

Flisni lirshėm.

Nė qoftėse konsumoni vaktet tuaja nė restorante ju keni tė drejten tė kėrkoni qė ushqimi tė jetė ashtu siē e keni porositur. Mos u shqetesoni nėse kamarieri ose kamarierja ju shikon shtrember sepse ėshtė ushqimi juaj, shėndeti juaj dhe mbi tė gjitha ju pagguani pėr atė vakt ushqimor. Pra, mos i mbani pėrmbrenda idetė, mendimet, kėshillat, kritikat, shprehuni lirshem.

Buzėqeshni

Merni gjėrat me sportivitet. Ēdo gjė e ka njė zgjidhje, pse tė stresoheni pa fund kur nė njė moment tė caktuar ēdo gjė do tė zgjidhet ashtu siē ėshtė shfaqur. Buzėqeshja ju dhuron optimizėm, rrit presionin e gjakut, nivelin e imunitetit tė qelizave dhe kontrollon nivelin e sheqerit gjatė kohės kur ju relaksoheni ose flini./infoshqip/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:50