Femra, ja se ēfare ua zgjat jeten!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Femra, ja se ēfare ua zgjat jeten!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/11/2012, 00:47Tė blesh diēka, ēdo ditė, ėshtė njė veprim i cili ta zgjat vėrtet jetėn. Dhe qė i zvogėlon dukshėm pėrmasat e rrezikut ndaj vdekjes, sidomos kur kalon moshėn 65-vjeēare.

Ky ėshtė pėrfundimi i njė hulumtimi tė kryer nga ekspertėt e Institutit tė Shkencave tė Popullsisė nė Tajvan, botuar nė revistėn shkencore “Journal of Epidemiology & Community Health”.

Sipas tij, tė bėsh pazar, duket se ėshtė njė gjė shumė e mirė pėr shėndetin dhe tė zgjat jetėn, tė paktėn pėr ata mbi 65 vjeē. Dhe pėrfitimet, thuhet se janė edhe mė tė dukshme pėr burrat.

“Ekzistenca e problemeve fizike dhe mendore, sidomos tek gratė e moshės mesatare, shpjegohet pikėrisht me faktin se ato bėjnė mė pak pazar se burrat. Duke e shmangur kėshtu, kėtė lloj terapie”, pohon eksperti tajvanez Yu-Hung Chang, i cili drejtoi kėtė hulumtim.

Duke e argumentuar mė tej, faktin e tė qenit si njė terapi pozitive tė tė bėrit pazar, me atė se ai tė mban mendėrisht tė gjallė, vigjilent dhe pėrherė nė lėvizje dhe nė kontakt me njerėzit e tjerė. Njė gjė kjo, shumė e vlefshme pėr shėndetin e gjithėsecilit.

Me pak fjalė, kėnaqėsitė e blerjeve mund tė kontribuojnė nė mirėqenien tonė psikologjike.

Pėrveē kėsaj, studimi citon edhe faktin tjetėr, se "nė krahasim me llojet e tjera tė aktiviteteve fizike, tė tilla si sporti, qė zakonisht kėrkojnė motivime dhe trajnime, pazari ėshtė mė i lehtė". /Portalb/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 09:47