Si ta kuptoni se keni gjetur dashurinė e vėrtetė?

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Si ta kuptoni se keni gjetur dashurinė e vėrtetė?

Mesazh nga Vizitor prej 16/11/2012, 08:28Cilat janė disa nga shenjat, si tek meshkujt po ashtu edhe tek femrat, qė i bėjnė tė mendojnė se kanė gjetur gjysmėn e zemrės me tė cilėn do ta kalojnė pjesėn e mbetur tė jetės sė tyre?
Pėr femrat rėndėsi ka qė partneri i zgjedhur, tė cilin edhe e konsiderojnė si partner ideal, tė ju pėlqejė miqve dhe familjes. Me tej, femrat kėrkojnė njė mashkull i cli ju ofron stabilitet emocional, i cili i tėrheq dhe ua bėn jetėn mė tė lumtur.

Pėr dallim nga femrat, pėr meshkujt rėndėsi ka tėrheqja dhe pajtueshmėria seksuale, derisa partnerja e pėrsosur pėr ta do tė jetė ajo femėr e cila i bėn tė lumtur dhe kujdeset mirė pėr ta.

"Nė lidhje kryesorja dhe mė e rėndėsishmja ėshtė empatia pėrkatėsisht liria qė me partnerin tė ndani brengat dhe ēastet e lumtura. Njerėzit nganjėherė mendojnė shumė apo tepėr se ēfarė do tė thotė partneri, apo partnerja e duhur duke mos u kėnaqur nė lidhje", thekson ekspertja pėr lidhje Helen Croydon.

Shenjat qė fermave ju tregojnė se kanė gjetur "tė pėrsosurin":
1. Di si ta bėjė tė lumtur dhe i ofron siguri emocionale.
2. Miqtė dhe familja tek ai shohin atė qė edhe ju e shihni.
3. Botėn ia bėn mė interesante.
4. Ndajnė tė njėjta prioritete nė jetė si pėr shembull duan, apo nuk duan fėmijė.

Shenjat qė meshkujve ju tregojnė se kanė gjetur "tė pėrsosurėn":
1. E tėrheq nė mėnyrė fizike dhe pajtohen pėr gjithēka.
2. E dashuron aq shumė sa qė nuk dėshiron asnjė tjetėr.
3. Ajo di si to bėjė tė lumtur dhe i ofron siguri emocionale.
4. Ndajnė tė njėjtat prioritete dhe kujdeset mirė pėr tė.
/Telegrafi/


    Ora ėshtė 26/5/2018, 12:05