Truri i mashkullit dhe ai i femrės!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Truri i mashkullit dhe ai i femrės!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 14/11/2012, 13:50Pse femrat janė mė emotive se meshkujt? Pse meshkujt e shmangin ekspozimin e emocioneve? Pse ka aq shumė moskuptim mes meshkujve dhe femrave? Kjo me siguri ndodh pėr atė se femrat dhe meshkujt e kanė trurin ndryshe, kėshtu qė edhe mė ndryshe e pėrjetojnė jetėn dhe gjėrat pėrreth vetes.

- Dy bote tė ndryshme: Edhe pse truri i mashkullit dhe i femrės ėshtė gati i njėjtė, prapė ekzistojnė dallime tė imta tė cilat herėt a vonė tregojnė se meshkujt dhe femrat janė dy bota tė ndryshme. P.sh., pjesa trurit qė ėshtė e ngarkuar pėr emocione, ėshtė shumė mė e madhe te femrat sesa te meshkujt. Kjo sqaron dallimet e mėdha nė tė kuptuarit e lidhjeve tė dashurisė mes gjinisė mė tė fortė dhe asaj mė tė butė. Po ashtu, kjo nėnkupton se femrat mė mirė e kuptojnė gjendjen emocionale tė dikujt pėrmes shprehjeve tė fytyrės dhe se mė mirė i lexojnė shenjat jo verbale nė komunikim.

- Dallimi mė i madh ka tė bėjė me seksin: Dallimi mė i madh nė trurin e mashkullit dhe femrės, ka tė bėjė me atė pjesė qė ėshtė pėrgjegjėse pėr seksin. Kjo pjesė ėshtė dy herė e gjysmė mė shumė te meshkujt. Kjo pjesė ėshtė e angazhuar edhe pėr prodhimin e testosteronit, ndėrsa mė aktivi ėshtė nė pubertet. Pikėrisht pėr shkak tė kėsaj pjese aq tė madhe seksuale tė trurit, seksi ka rol tė madh nė jetėn e meshkujve. Falė kėsaj pjese tė trurit, por edhe prodhimit tė testosteronit, meshkujt nė moment e humbin mendjen kur i shohin gjinjtė e femrave. Edhe pse kjo partnereve tė tyre mund t’u pengojė, fakti ėshtė se meshkujt tek aktivitetet e tilla me tė vėrtetė nuk mund tė komunikojnė.

- Truri i femrės kėrkon siguri: Truri i femrės ėshtė i programuar nė atė mėnyrė, qė kėrkon siguri dhe mbėshtetje te mashkulli, para se tė vijė deri te seksi. Mirėpo, te meshkujt gjėrat qėndrojnė mė ndryshe dhe pėr kėtė arsye meshkujt munden mė me sukses tė praktikojnė seksin e paobliguar. Prapė, truri nuk i pengon meshkujt qė tė mos dashurohen sikurse femrat, por nė mėnyrė edhe mė intensive. Kur njė mashkull njoftohet me njė femėr tė cilėn e vlerėson se ėshtė e duhura pėr tė, tė gjitha tė tjerat bien nė plan tė dytė dhe ai i pėrkushtohet vetėm asaj. Kur arrin ta pushtojė dhe kur vjen deri te seksi, mashkulli nė lidhje kėnaqet po aq sa edhe femra. /zeri/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 09:24