Akulli i Kilimanxharos drejt shkrirjes!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Akulli i Kilimanxharos drejt shkrirjes!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 14/11/2012, 11:13

Maja e Malit tė Kilimanxharos, mė i larti nė Afrikė dhe mė e larta nė botė e llogaritur nga baza e fillimit tė malit, mund tė zhvihesht sė shpejti nga akulli, paralajmėruan shkencėtarėt.

Midis vitetit 1912 dhe 2011, masa e akullit nė majėn e ndodhur 5 895 metra mbi nivelin e detit, ne majen e katert mė te larte nė botė (llogaritur nė vargmale tė ndryshme), ėshtė reduktuar me 85% dhe procesi ėshtė pėrshpejtuar si rrjedhojė e ngrohjes globale.

Nėse shkrirja do tė vazhdojė me kėto ritme, maja vullkanike e ndodhur nė veri tė Tanzanisė, do tė jetė tėrėsisht e zhveshur brenda 50 viteve tė ardhshme, parashikojnė ekspertėt e NASA-s.Kimberley Casey, e Agjensisė Hapėsinore Amerikane “Goddard Space Flight Center”, pas tė dhėnave shqetėsuese tė grumbulluara nga satelitėt, vizitoi se fundmi mė parė majėn e Kilimanxharos dhe vėrtetoi se pjesa veriore e akullnajės, njė prej mė tė mėdhave nė botė, ka pėsuar tė ēara dhe po shkėputet prej masivit mijėravjeēar.

Kėshtu, nėn efektin serė qė pritet tė vazhdojė tė pėrkeqėsohet nė vitet nė vazhdim, maja qė dikur mahniti edhe autorin Ernest Heminguej, i cili nga kjo majė u frymėzua pėr tė shkruar “Dėborat e Kilimanxharos”, shumė shpejt mund tė zhduket nga faqja e globit. /BS/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:59