4 rregulla per nje fjalim, bisede apo diskutim te perkryer!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 4 rregulla per nje fjalim, bisede apo diskutim te perkryer!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 14/11/2012, 10:38I ka zbuluar para pak kohėsh njė grup kėrkuesish nga Instituti i Kėrkimeve Sociale tė Universitetit tė Michigan-it (SHBA), drejtuar nga psikolinguisti i njohur Jose Benki.

Skuadra ka analizuar afėrsisht 1400 bisedash telefonike pėr tė kuptuar me cilat mėnyra dialektikore mund tė shndėrrohesh nė njė komunikues efikas.

1.Fol ngadalė duke shqiptuar deri nė tre fjalė nė sekondė.

2.Bėj pauza tė shpeshta tė vogla, tė paktėn katėr ose pesė nė minutė, qė tingėllojnė si hezitime te natyrshme.

3.Trego kujdes, qė ta ndryshosh pak herė tonin e zėrit. Pėr shembull: mos kalo papritmas nga njė zė joshės, atraktiv nė njė urdhėrues e sarkastik.

4.Pėrpiqu tė kontrollosh edhe timbrin. Ėshtė e vėrtetė qė varet nga pėrmasat e trupit dhe nga laringu. Por mund tė pėrpiqesh tė komunikosh me njė vokal tė thellė, prej baritoni, qė arrin tė tėrheqė mė shumė dėgjues se sa njė zė akut. /Portalb/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:38