Ēfare ndodh kur lini duhanin?

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ēfare ndodh kur lini duhanin?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 9/11/2012, 12:12Pėrmirėsohet shėndeti. Duhani ėshtė cilėsuar si njė produkt shumė i dėmshėm, prandaj dhe kėshillohet tė mos filloni konsumin e tij, edhe nė rast se e keni filluar duhet tė bėni tė pamunderen qė t’a lini atė, sepse ka efekte negative mbi shėndetin tuaj. Prandaj, nėse e lini do tė keni njė organizėm tė paster nga mbetjet nikotine, mushkeri tė pastra, dhe mbi tė gjitha duart tuaja nuk do tė kenė atė ngjyren e verdhė.

Nėse nuk konsumoni mė duhan do tė keni aftėsi mė tė mira pėr tė nuhatur shijen. Tashme organizmi juaj do tė jetė i paster nga aroma e zakonshme e tymit tė duhanit, dhe do tė keni mundėsi mė tė mira pėr tė dalluar aromat tjera. Aromė mė e mirė nė shtėpi. Nėse deri me tani nė ēdo ambient qė keni qėndruar ka dominuar aroma e duhanit, tanime do keni mundėsi tė krijoni njė aromė mė tė kėndshme.

Lėrja e duhanit njė shėmbull i mirė pėr fėmijet dhe ambientin ku jetoni. Nėse ju hiqni dorė nga duhani do tė tregoni qė jeni i ndėrgjegjshėm pėr pasojat qė shkakton ai, dėshironi tė mbani sa mė tė paster ambientin nė familjen tuaj, pėr tė mirė e fėmijėve dhe tė afermeve. Jeta juaj do jetė mė kualitative, do pėrmirėsohet bugjeti individual dhe ai familjar./infoshqip/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/10/2018, 00:51