Fundi i botes ne 2012-n, duket se e konfirmon nje shkrim i Maya!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Fundi i botes ne 2012-n, duket se e konfirmon nje shkrim i Maya!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 8/11/2012, 16:09Po studiohet njė shkrim i gjetur nė Comalcalco tė Meksikės dhe qė mund t’i referohet Apokalipsit tė Profecisė

Njė referim mbi Apokalipsin e parashikuar nga Maya nė dhjetor 2012 figuron nė njė shkrim tė gjetur nė tempullin e Komalcalco nė Meksikė. I konsideruar si njė prej vendqendrimeve tė fundit tė Mayas (veē atij vendi nuk gjenden mė shenja tė kėtij civilizimi antik), tempulli ėshtė i famshėm pėr njė shkrim qė mund tė jetė njė referim mbi profecinė e shumėpėrfolur. Shkrimi nė fjalė, qė gjendet nė njė fytyrė tė skalitur nė njė gur, ėshtė dėrguar nė njė institut pėr t’u studiuar.

Por ky nuk ėshtė elementi i vetėm qė bėn unik vendin arkeologjik tė Comalcalco, nė shtetin e Tabascos. Falė projektimi tė veēantė arkitektonik, duke rrahur duart, ndihet njė jehonė qė tė kujton britmėn e bretkosave. “Njė mėnyrė pėr tė rithirrur Chac, Zoin e shiut”, ka shpjeguar arkelogu pėrgjegjės i kėtij vendi. “Comalcalco ėshtė njė pikė referimi nė botėn e Mayave – ka deklaruar arkeologu Benito Jesus Venegas -, ėshtė e ndėrtuar me gurė tė realizuar me njė teknik tė veēantė fabrikimi, ardhur si rrjedhojė e mungesės sė materialeve tė zonės”. Pėr mė tepėr, varret e atjeshme kanė hedhur dritė mbi rite funebėr dhe mėnyrėn sesi Mayat konceptonin vdekjen: njė formė jete, njė kufi ėq duhej kaluar pėr t’u ribashkuar me natyrėn.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:36