Poezi Pėr 28 Nėntorin...!!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Poezi Pėr 28 Nėntorin...!!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 7/11/2012, 18:20100 Vjet Shtet Shqipetar!

100 vite tė ēliruar
100 vite tė paharruar
100 vite SHQIPĖTAR
100 vite shkuan mbarė

100 vite tė pavarur
100 vite sovoran
100 vite tė pandarė
100 vite SHQIPĖTARĖ

100 vite pavarėsi
100 vite liri
100 vite demokraci
100 vite .......

SHTET SHQIPĖTARI!E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: Poezi Pėr 28 Nėntorin...!!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 7/11/2012, 18:43

Tė bashkuar nė 100-vjetorin e pavarėsisė!

Po afron, po vjen, ja mbėrriti...
Pavarėsia, prej Kosove po zbret malit,
Po ndjej trokun e kalit tė Is Buletinit,
Ja shoh mjekrėn e bardhė Ismaili Qemalit.

Aty rreth tė mbledhur tok, Paria,
Pa cungime, fshehje e grisje
Nga Berati, Dibra, Kosova dhe Ēamėria.
Flamuri i Skėnderbeut, nė nisje.

Aty e shoh prapė kryelartė Lef Nosin,
Vrionėt, Toptanėt, Dematėt, Begollin,
Gurakuqin, Mustafa Krujėn dhe Qazim Kokoshin,
Frashėrllinjtė, Ali Kėlcyrėn, Dom Nikoll Kaēorin...

Janė tė gjithė nga mbarė Shqipėria.
Aty pranė dhe Matjanėt, Riza Zogolli,
Nga Janina, Gjakova, Plava e Gucia
Kur shkundej e dridhej Stambolli.

Dhe ashtu do ngelen, bashkuar.
Sė toku e bėnė historinė.
Ylberi, shumėdritėsh ndriēuar,
Shumėngjyrėsh e shfaq bukurinė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: Poezi Pėr 28 Nėntorin...!!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/11/2012, 11:26Mbreteresha e kesaj toke me je ti moj e ♥ E SHTRENJTA SHQIPERI ♥ tek ty gjejm ngrohtesi dhe dashuri..!Ste ndrojm me asgje ne kte bote o ti Shqiperia ime .~*~ TEK TY KAM LINDUR,TEK TY ,JAM RRITUR ,E KUR TE VDES SHPIRTI IM KETU PRAN TEJE DO MBES.JAM KRENARE QE JAM SHQIPTARE ,JAM KRENARE QE KAM GJAK SHQIPTARI .E NE VENAT E MIJA MBIZOTRON GJAK I KUQ FLAK POR SI FLAMURI YT O SHQIPERI. ♥ ♥ ♥ Ne jemi nje komb , -Ne jemi nje shtet ♥ ♥ ♥ -♥ ♥ ♥

//Detikim pėr ty //E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
Vizitor
Vizitor

Zemėr Re: Poezi Pėr 28 Nėntorin...!!

Mesazh nga Vizitor prej 28/11/2012, 11:30

LIRISĖ

1.
Nė gurė tė vendit tim linde
Mbi lulkuqet e luadheve jetove,
Nė zemrėn time u mbylle
Mė ngrohe, jetėn ma zbukurove!

2.
Qielli mori kaltėrsinė e kthjellėt
Dielli lėshoi rrezet me ngrohtėsi,
Errėsira mori rrugėn e pa kthim
Nė botėn time erdhe ti Liri!


3.
Frymoj tani shqip pa aspak frikė
Dhe nė gjuhėn e tė parėve mendoj,
Edhe balta nė vendin tim ka bukuri
Jam i lumtur se tani vėrtetė jetoj!
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: Poezi Pėr 28 Nėntorin...!!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/11/2012, 11:46Lapsi po shkruan,
Po shkruan Kuq e Zi,
po fillon me hartėn nė Shqipėri,
po vazhdon me Kosovė,
por nuk po ndalet,
nuk po ndalet nė kėta kufi.
Lapsi diēka po din,
ai po vazhdon,
kufitė e vjetėr po i tregon.
Kush po e orienton?
Te vėrtetėn po e tregon,
edhe fjalė po shenon,
100 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė po e uron.
Madje edhe njė ze po tingėllon,
edhe qielli po ushton,
Athua,
Himnin po e kėndon.
Kėtė ditė ēdo shqiptar,
qoftė edhe nėn dhe,
e perjeton.
Qiriut i'u fik drita,
sepse sot vetė nata po ndriēon.
Madje,
Yjet e qiellit,
e morėn dritėn e diellit,
e mbuluan Shqipėrinė,
pėr ta ndriquar shqiptarinė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Zemėr Re: Poezi Pėr 28 Nėntorin...!!

Mesazh nga Princesha... prej 28/11/2012, 15:00

100 Vjet me PavaRsii Tash KosoVaa eshT ShqiPErii..
Edhe PLAkuuu ne PLEQeRii i rrah Zemraa si me Kan i Rii .
Se shum e Duam KEt FLAMuR..
DAshuRi qe nuK HumBii KuRR..

u DERdh GjaKuu e u Bo BeTejaaaaaaaa...
Ngaa MitRoViCaa Deri te Pejaaaaaaaaaa..
nGaaaaaaaa KoshaRjaa DEri ne PREKAZ...
e KEmi 1 FLAmuR edhe 1 GjaK ...

SooT ShendrriT BuZQeshje e LumTuRii ..
See Te Gjith e PResim ne LiRiii ..
qOhuu ne KAm KREnohuu qe je ShqiPTaR..
Vejee ne Kok ShqiPonjen qe ZemRen na ka maRR.
Qe ja Dham GjaKun se PEr ShqiPTaR VALon ..

As ShKuPii PREsheVaaa Kurr nuk te haRROn .
See Te Kemii 1 KomB e 1 ShqiPEri eTniKee..
Edhe fEmiaa neee DjeP ket senD e Dikee.
eeh Din ka me meSu Se fLET hisToRiaa..
me keT FLAMuR u mbuLuu KRejt ShqiPTARiaa..

VALoo VALoo o fLAmuR se per ty Shum Trima dhan jeT..
PARa Tejee BEs u Dhaaaaaaaaa te bAshKum Me QenDruu ..
Ishe ne LuFt vuLLnet e Shpirt per ATdhee Tash ne LiRii FoShnja Ka Lee..
1 FoshNjee e VoGEL qe TjeRT S`doin me Lan mu RRiT..
po me sheKuj e PResim Ket DiT shqiPERii eTnikeeeeeeeeee..
QuheT FEMijaaaaaa Qee i ka endRRat si te Miat..
eeh te Cdo shqiPTari qe merr Frym ShqiP ..
Ty fLAMuR te Ka FryT te Ka BuK fryMaRRje e GjiThQKaaaaa..
ne KEt ToK GjithqKa u dhaaaaaaaaaaaaa mee DAshnii..
me LoT e SAKRiFiKiC Pooooooo Te BashKum na LiDh Kjo diT..

uRimee NAN ShqiPEriii Eeh QoFsh e BEKumeeeeeee..
Se per neVee Kurr Ske me mBEt e haRRumeeeeee...
VALoo fLAmuR me shqiPonjen Dy KRenaReeeeeeeeee..
Se Tee Duam me ShPirt e ZemEr.. uRimeeeeee e Mos haRROni ket EMER.
ShqiPTaR i BashKum iSa boLETiniiiii ISMAiL qEmaiLi aDEm jaShaRiii GjeRGj KASTRiOTiii..
Kush se Don KEt Dat hiSToRiKeeeeeeee e Ket FLAMuR Eeh VraFT ZoTiiiiiii
...avatar
Vizitor
Vizitor

Zemėr Re: Poezi Pėr 28 Nėntorin...!!

Mesazh nga Vizitor prej 28/11/2012, 15:32

/Braavo/ Princesha

Sponsored content

Zemėr Re: Poezi Pėr 28 Nėntorin...!!

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 18/6/2018, 22:41