Raikkonen i pari nė Abu Dhabi!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Raikkonen i pari nė Abu Dhabi!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/11/2012, 07:14

Raikkonen i pari nė Abu Dhabi! Largea_15937644971352073073

Ish kampioni i Formula 1, Kimi Raikkonen tani me skuadrėn e Lotusit, u rikujtoi fansave forcėn qė posedon nė pistė. Finlandezi ngadhėnjeu pėr garėn pėr Ēmimin e Madh tė Abu Dhabit nė Formua 1, derisa lideri kampionatit, kampioni nė fuqi Sebastian Vettel ruajti kryesimin nė renditjen e pėrgjithshme edhe pse startoi garėn nga bokset. Raikkonen e trashėgoi pozitėn e parė pas tėrheqjes sė Lewis Hamiltonit nė McLaren dhe nė fund arriti fitoren. Kurse, Vettel zhvilloi luftė tė madhe dhe pėrfitoi nga njė periudhė e daljes sė veturės sė sigurisė qė ia eliminoi gabimet fillestare, dhe pėrfundoi i treti prapa rivalit tė tij kryesor pėr titull, Fernando Alonso. Tani ky i fundit i ka ngushtuar epėrsinė e Vettelit nė 10 pikė, dy gara para fundit. /BS/

Rezultatet e garės:

1 Kimi Raikkonen - Lotus 1:45:58.667

2 Fernando Alonso - Ferrari +0.852

3 Sebastian Vettel - Red Bull +4.163

4 Jenson Button - McLaren +7.787

5 Pastor Maldonado - Ėilliams +13.007

6 Kamui Kobayashi - Sauber +20.076

Renditja e pėrgjithshme:

1 Sebastian Vettel 255

2 Fernando Alonso 245

3 Kimi Raikkonen 198

4 Mark Ėebber 167

5 Leėis Hamilton 165

6 Jenson Button 153



E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/6/2019, 12:11