Etapat e lidhjes se dashurise!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Etapat e lidhjes se dashurise!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 2/11/2012, 09:29
Si te kuptojme fillimin e nje lidhjeje dashurie? Nje studim ka bere pyetje per te gjitha heret e para. Takimi i pare I dashurise , puthja e pare, thenia “te dua” per here te pare: ja kronologjia e temave te marra dhe evenimentet e rendesishme te jetes ne cift.


Ne takimin e pare per cfare te flasim ?
Gjate takimit te pare flasim per shume ceshtje. Por ceshtja e vetme qe mundohen te evitojne jane femijet. Vteem 20% e te anketuarve thojne qe flasin per to qe ne takimin e pare. Ne te kundert 57% flasin vetem pas 6 muajve.


Puthja e pare
Persa I perket puthjes se pare, nuk eshte gjithmone ashtu sic e mendoni, ai eshte i dhene shume rrallle gjate takimit te pare. Vetem 23% e meshkujve dhe 21% e femrave puthin qe ne takimin e pare. Kundrejt, 37% e meshkujve dhe 30% e femrave puthin ne takimin e dyte.


Marredhenia e pare seksuale
Marredhenia e pare seksuale eshte shume e rralle gjate takimit te pare. 33% e meshkujve dhe 24% e femrave thojne qe duhet te durosh deri ne takimin e trete perpara se te kalosh tek akti.


“ Te dua” e pare
Ah keto 2 fjale magjike … Ato bejne efektin e tyre, por ne pergjithesi jane te prononcuara vetem nje here ne lidhje. Shumica e meshkujve e thone te paret fjalen te dua. 28% e meshkujve thone “ te dua” qe ne takimin e trete kunder 10% te femrave.


Martesa dhe jeta ne cift
Perpara se te martohen, ciftet e pyetura per studimin duket se duan te presin te ndertohet fillimi nje lidhjeje. Por nga ajo qe mesojme , shumica e cifteve jetojne bashke pas 6 muajve dhe kerkesa per martese e ndjek pergjithesisht ne te njejten kohe per 42 % te meshkujve dhe 50% te femrave. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 10/12/2018, 03:17