Dashuria, roli i saj?!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dashuria, roli i saj?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 2/11/2012, 09:20Kjo ėshtė njė pyetje qė gjithsecilit nga ne i vjen vetvetiu nė mendje. Pėrgjigja vjen nga shkencėtarėt qė tregojnė se dashuria ėshtė jo vetėm njė ushqim pėr mendjen por edhe pėr trupin. Ėshtė vėrtetuar se vetmia dhe izolimi nga njerėzit ėshtė “sėmundja” mė me pasoja psikologjike dhe si pasojė edhe shėndetėsore.

Akoma njė tjetėr “ēudi” e qenies njerėzore ėshtė fakti se si intimiteti mbron dhe bėhet barriera jonė ndaj sėmundjeve.

Studimet kanė treguar se kur njerėzit ndjejnė dashurinė e tė tjerėve apo japin dashuri ata, jetojnė mė gjatė, ndjehen mė tė lumtur, kanė shėndet mė tė mbrojtur, preken mė pak nga sėmundje tė ndryshme, kanė tendencė tė kenė shėndet kardiovaskular mė tė mirė, bien mė rrallė nė depresion.

Angazhimet e jetės sė pėrditshme luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė braktisjen e interesit seksual ndaj partnerit.Stresi, ankthi, depresioni, ēfarėdo shqetėsimi tjetėr qė lidh jetėn e njė femre mund tė ndikojė nė seksualizmin e saj. Por edhe natyra ka gjithashtu rolin e vet. “E vėrteta ėshtė se libidoja i njė femre nuk do tė jetė kurrė siē ishte nė fillimet e saj nė lidhje me partnerin. Trupi i gruas nuk mund tė mbėshtesė pasionin. Nuk do tė mundeshin tė bėnin asgjė, nėse do tė jetonin gjithmonė nė atė fazė. Nuk ėshtė vetėm kohėzgjatja ajo qė e bėn cilėsor njė raport. Gratė kanė dėshirė mė rrallė se burrat pėr tė bėrė dashuri, sepse gruaja, mė shumė se burri shpėrqendrohet nga seksi. Disa e kanė nga arsye kulturore apo fetare, disa tė tjera, pjesa mė e madhe, sepse janė thjesht selektive.

E kėshtu preferojnė qė seksi tė jetė njė eksperiencė e plotė, sentimentale dhe fizike. Njerėzit qė janė pėrqendruar shumė tek imazhi, e jetojnė mė me shqetėsim plakjen, qė padyshim sjell ndryshime hormonale. Pėr burrin, kur e vė re se ka nevojė pėr stimulime mė tė zgjatura pėr tė arritur ereksionin apo pakėsimi i lubrifikimit pėr gruan mund tė sjellė shqetėsime.

Pastaj edhe muskujt janė mė pak elastikė duke bėrė qė disa pozicione tė mos jenė mė tė praktikueshme. Por nėse e gjitha kjo ėshtė njė ligj i natyrės, sido qė tė jetė ekziston mundėsia pėr tė gjetur njė seksualitet tė ri. Ose mė mirė njė stil tė ri.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/1/2019, 10:01