Rrezikshmeria e “Sandy”, e ndikuar edhe nga Hena e plote!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Rrezikshmeria e “Sandy”, e ndikuar edhe nga Hena e plote!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 31/10/2012, 17:45Uraganit "Sandy" i ėshtė shtuar rrezikshmėria nga Hėna e plotė. Kėtė ka dalluar njė studim i NASA-s, qė po monitoron situatėn nga lart. Sipas Agjencisė Hapėsinore Amerikane, dje sateliti ynė ka arritur fazėn e tė qenit e plotė dhe kjo mund tė ketė kontribuar pėr tė bėrė stuhinė mė tė frikshme.

Megjithėse Hėna mund tė jetė e padukshme pėr njė pjesė tė mirė tė banorėve tė bregut lindor tė SHBA, nga retė e dendura tė uraganit, efekti i saj ėshtė ndjerė jo pak. Pikėrisht, efektet e Hėnės sė Plotė mbi tokė, amplifikojnė stuhinė, duke shtuar dimensionin dhe rrezikun e dallgėve. "Dallgėt e larta dhe tė rrezikshme janė tė lidhura me Hėnėn e plotė - ka shpjeguar NASA -.

Qendra e Urganave ka vėrejtur njė kombinim tė stuhisė sė rrezikshme me baticat, gjė qė bėn qė zonat normalisht tė thata afėr brigjeve tė pėrmbyten nga niveli i ujrave nė shtim tė vazhdueshėm". Me Hėnėn nė fazėn e plotė tė saj, baticat mbi Tokė shtohen rreth 20%. Njė nivel i tillė i detit, bashkuar me forcėn intensive tė “Sandy”, mund tė ketė arritur lartėsi nga 1.8 deri 3.3 metra nė disa zona. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 18/2/2019, 19:15