Femrat e bukura a jane ato me te merzitshmet ?

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Femrat e bukura a jane ato me te merzitshmet ?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 30/10/2012, 13:51Eshte e vertet apo jo qe bukuria eshte sinonim i merzitjes ? Zbulojme sebashku nese femrat e bukura jane dhe me te merzitshmet.
Ndonjehere degjojme qe e thojne ne menyre shume siperfaqesore qe femrat e bukura jane shume budallaqe. Tani nje studim ka treguar nje variant te kesaj teorie baze: femrat e bukura jane te merzitshme. A do te jete e vertete? Tek Daily Mail Shona Sibary dhe Samantha Brick jane pothuase sfiduar : e para tregonte ekuivalencen e bukurise dhe te merzitjes, ndersa e dyta mbronte femrat e bukura.

Ne baze te ndergjegjesimit te Shona Sibary eshte nje artikull I publikuar tek Psichologicak Science qe konfirmon qe femrat e bukura jane shume te zena per te promovuar veten e tyre, ato e perdorin bukurine per te zhvilluar talente te tjera . Ne praktike femrat e bukura perballen me gjerat vetem me bukurine e tyre. Brick thekson se : per bukurine nuk duhet te bazohemi vetem tek ato cfare kemi , por dhe sforcoja per te qene me te mire , domethene me te bukur.

Kush ka te drejte? Lexueset e Daily Mail kane rene dakort me llogjiken e Samantha Brick , mund te kuptojme se pse. Para se gjithash si “ femrat e bukura jane te merzitshme” rralle I korespondon te vertetes ; se dyti eshte e vertet qe pot e kujdesesh me aspektin eshte nje pergjegjesi , sepse na ndihmon te ndihemi mire dhe te kemi me shume siguri .

Ne here dikush ka thene : “ Bukuria eshte nje discipline” dhe pikerisht keshtu eshte . /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 18/2/2019, 20:32