10 martesat qė ndryshuan historinė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 10 martesat qė ndryshuan historinė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 30/10/2012, 13:50Sot, nė shumė vende, martesa mes racave tė ndryshme ėshtė diēka e zakonshme dhe asnjėri nuk e paragjykon si diēka tė ēuditshme. Megjithatė, siē e dimė tė gjithė, kjo gjė nuk ekzistonte nė tė kaluarėn. Kjo listė pėrfshin individė tė cilėt nuk lejuan qė paragjykimet e shoqėrisė tė influenconin nė vendimet e tyre dhe gjithashtu hapi rrugėn pėr ēiftet e racave tė ndryshme nė tė ardhmen. Martesa e pėrzier mund tė jetė nga bashkimi mes racave tė ndryshme, si pėr shembull mes njė aziatike apo njė tė njeriu me ngjyrė, apo mes njė hispaniku dhe njė aziatike. Nė kėtė listė janė pėrfshirė martesat e ēifteve mes tė bardhėve dhe tė zinjve.

1. Betty dhe Barney Hill
Betty dhe Barney Hill ishin nga Portsmouth, New Hampshire. Barney ka punuar nė njė zyrė postare dhe Betty ishte njė operatore sociale. Ēifti ishin edhe anėtarė tė Shoqatės Kombėtare pėr Pėrparimin e Popullit me Ngjyrė (National association for the Advancement of Colored People, NAACP). Nė natėn e 19 shtatorit tė vitit 1961, Betty dhe Barney Hill shkuan me pushime nė jug tė Kanadasė, nė New England. Aty ato ishin protagonistė tė njė ngjarjeje disi tė veēantė. Ata deklaruan se kishin qenė nė bordin e njė anije qė mund t’i pėrkiste trupave jashtėtokėsore, UFO. Ai gjithashtu tha, se kishte dėgjuar ata duke folur nė njė gjuhė qė ai nuk e kishte kuptuar. Incidenti i UFO ishte diēka penguese pėr Barney Hill, pasi ai kishte frikė se publiciteti tabloidit do nxiste betejėn e tij pėr barazi dhe dinjitet. Hills ishin gjithmonė tė gatshėm pėr tė diskutuar takimin e tyre me diskun fluturues. Ata bashkėpunonin gjithmonė me studiuesit e UFO-ve. Nė librin “Udhėtim i ndėrprerė ” nė mes tė viteve 1960, dhe nė filmin e quajtur “Incident UFO”, realizuar nga James Earl Jones dhe Estelle Parsons, ēifti Hill janė protagonistė kryesorė.

2. Richard Loving dhe Mildred Jeter
Martesa e kėtij ēifti pėrmbysi ligjet nė Shtetet e Bashkuara qė ndalonin martesat e pėrziera. Richard dhe Mildred ishin nga Virxhinia dhe u takuan kur ai ishte 17 vjeē dhe ajo11. Duke u rritur, miqėsia e tyre u kurorėzua me martesė. Pesė javė pas dasmės sė tyre, ata u arrestuan nga policia pėr shkak tė lidhje sė tyre tė pėrzier dhe u dėnuan tė jetojnė larg familjeve tė tyre. Pas shumė pengesave gjatė njė periudhė nėntėvjeēare, rasti i tyre u dėgjua pėrpara Gjykatės sė Lartė tė SHBA. Nė vitin 1967, Gjykata e Lartė vendosi verdiktin nė favor tė tyre. Richard mė vonė tha se “pėr herė tė parė, unė mund tė kem nė krahun tim Mildred dhe publikisht si gruan time”. Nė vitin 1975, Richard vdiq nė njė aksident me makinė nė moshėn 41-vjeēare.

3. Sir Seretse Khama dhe Ruth Williams
Seretse Khama ka lindur nė 1921, dhe ishte djali i liderit tė fiseve Bangwato dhe sundimtar i Bechuanaland (njė protektorat nga Britania e Madhe), i njohur mė vonė si Botsvana. Mbas vdekjes sė tė atit, xhaxhai i tij e dėrgoi nė Londėr pėr studime, ku takoi dhe gruan e tij tė ardhshme, Ruth Williams. Martesa e tyre pati shumė paragjykime racore dhe mbas shumė vitesh ata lejohen tė kthehen nė Bechuanaland, ku u bė dhe Kryeministėr i kėtij vendi. Nė 1966, Botsvana fitoi pavarėsinė e saj dhe Seretse Khama u bė Presidenti i parė i vendit. Ruth (Zonja Khama) bėri nja politikė aktive gjatė mandatit tė bashkėshortit tė saj, si President, nga 1966 deri nė vdekjen e tij nė 1980. Nė 1966, Mbretėresha Elizabeth emėroi Khama, Kalorės i Urdhrit mė tė shkėlqyer tė Mbretėrisė Britanike.

4. Pearl Baiey dhe Loui Bellson
Pearl Bailey Mae ishte njė aktore dhe njė kėngėtare e famshme. Ndėrsa Louie Bellson ishte njė baterist dhe kompozitor i muzikės xhaz. Bellson ishte muzikant i parė i bandės sė kompozitorit tė muzikės xhaz. Duke Ellington, njė muzikant i kėsaj bande i prezanton Bellson, gruan e tij tė ardhshme Pearl. Vetėm pas katėr ditėsh njohjeje, ata u martuan nė Londėr, nė vitin 1952. Pėr Bellson ishte martesa e tretė, kurse pėr Pearl ishte e para. Martesa e pėrzier midis racės sė bardhė dhe tė zezė ishte diēka e pazakontė nė atė kohė. Madje, ishte habi kur Bellson mori pjesė nė bandėn e xhazit, ku ishin vetėm individė me ngjyrė tė zezė. Gjatė turneve tė tij, Bellson prezantonte gruan e tij me origjinė nga Haiti. Martesa e tyre zgjati plot 38 vjet deri kur Bailey vdiq nė 1990 nė moshėn 72-vjeēare, ndėrsa Bellson vdiq 84 vjeē, nė vitin 2009. Ēifti ka dy fėmijė tė adoptuar, njė vajzė dhe njė djalė.

5. Frederic Douglass dhe Helen Pitts
Frederick Douglass ishte shkrimtar amerikan dhe burrė shteti. Ai ishte djali i njė skllaveje nė fillim tė viteve 1800, dhe pronarit tė saj tė bardhė. Pas ai u arratis nga skllavėria nė 1838, ai u martua me afro-amerikanen Anna Murray dhe kishte 5 fėmijė. Mė pas Anna vdiq nė 1882, dhe ai u takua me Helen Pitts, njė senatore. Kundrejt dėshirės sė fėmijėve tė Douglass, ata u martuan. Martesa e tyre ishte njė afirmim tė besimit tė tyre nė unitetin amerikan. Douglass komentonte qė “gruaja e parė ishte me ngjyrėn e nėnės time, ndėrsa e dyta me ngjyrėn e babait tim. Ndėrsa Helen Pitts thoshte: “Dashuria erdhi tek unė, dhe unė nuk kisha frikė tė martohesha me njeriun qė kam dashur, pėr shkak tė ngjyrės sė tij. Ata ishin tė martuar pėr 15 vjet deri nė vdekjen e tij pėr shkak tė njė ataku nė zemėr nė vitin 1895. Douglass ishte edhe avokat i tė drejtave tė barabarta pėr gratė.


6. Joseph Philippe Laroche dhe Juliette Lafargue
Laroche ka lindur nė Cap Haitien, Haiti, nė 1886. Kur ishte vetėm 15 vjeē, ai udhėtoi pėr Beauvais, Francė, pėr tė studiuar inxhinieri, ku Jozefi u takua me gruan e tij tė ardhshme, Juliette Lafargue. Kishin dy vajza, ku vajza e dytė Louise kishte lindur para kohe nė 1910, dhe kishte probleme mjekėsore. Pėr shkak tė diskriminimit racor, Joseph nuk mund tė punonte nė njė punė tė mirė qė tė paguante faturat mjekėsore. Megjithatė, nė mars tė 1912, Juliette zbuloi se ajo ishte shtatzėnė, kėshtu qė familja vendosi tė niset pėr nė Haiti. Ata udhėtuan me anijen e famshme “Titaniku”, ku edhe nė bord patėn paragjykime racizmi. Por “Titanik” u pėrplas nė njė ajsberg. Historianėt e pėrshkruajnė se Laroche ishte i qetė dhe hero. Ai arriti tė shpėtonte gruan shtatzėnė dhe dy vajzat e tij. Ai vdiq i fundosur nė thellėsi tė detit dhe trupi i tij nuk u gjet kurrė.

7. Jack Johnson dhe Wives
Jack Johnson ishte njė boksier amerikan dhe i pari afrikano-amerikan qė fitoi titullin si kampion botėror i boksit, titull qė e mbajti nga 1908 deri 1915. Ai gjithashtu ka bėrė njė jetė interesante. Jack Johnson ishte martuar tre herė. Tė gjitha gratė e tij ishin tė ngjyrės sė bardhė, tė cilat shkaktuan polemika tė konsiderueshme nė atė kohė. Nė janar 1911, Johnson u nda nga Etta Terry Duryea dhe u martua me Brooklyn, ku u njoh nė njė garė makinash. Historia e tyre romantike ishte shumė e trazuar. Burimet tė ndryshme tregojnė se Johnson shpesh abuzonte mbi tė dhe shpeshherė ishte jo besnik nė lidhjen e tyre martesore. Nė 1912, pas vetėm 8 muaj martesė, ai u martua me Lucille Cameron, e cila ishte njė <fjalor banal kujdes>ė 18-vjeēare. Mė vonė, ai u akuzua pėr veprime tė pamoralshme dhe pėr shtatė vite radhazi, ēifti jetoi nė Europė, Amerikėn e Jugut dhe Meksikė. Johnson mė nė fund u dorėzua autoriteteve tė SHBA-sė nė 1920, dhe pėrfundoi duke shėrbyer tetė muaj nė njė burg federal. Katėr vjet mė vonė, Lucille kėrkoi divorcin. Nė 1925, Johnson u martua me Irene Pineau, ku qėndruan sė bashku deri nė vitin 1946, kur ai humbi jetėn nė njė aksident me makinėn e tij.

8. George Schuyer dhe Josephine Codgell
George S. Schuyler ishte gazetar, shkrimtar satirik, autor dhe redaktor. Josephine Cogdell ishte aktore, modele dhe balerinė dhe vinte nga njė familje e pasur. Ajo ishte e intriguar nga ide tė reja tė politikės radikale dhe filloi tė shkruante letra me Schuyler, i cili ishte njė gazetar i shkėlqyer dhe mė i diskutueshėm nė atė kohė. Kur ajo shkoi nė Nju Jork pėr t’u takuar, ranė nė dashuri ku mė vonė shkruajnė se kjo ishte dashuri nė shikim tė parė. Kur ata ishin martuar, ajo e shpalli veten “me ngjyrė.” Ēifti besonin se martesa e pėrzier mund tė “forconte” dhe tė ndihmonte nė zgjidhjen e shumė problemeve sociale tė Shteteve tė Bashkuara . George dhe Josephine kishin njė vajzė tė quajtur Philippa qė mė vonė do tė bėhej njė pianiste e madhe. Ai filloi duke kontribuar nė gazetėn “American Opinion”, “Opinioni Amerikan”, i Shoqėrisė John Birch, nė 1947, botoi Communist Conspiracy kundėr Negroes (tė zinjve). Schuyler vazhdoi karrierėn e tij si gazetar deri nė vitin 1966, kur ai botoi autobiografinė e tij, “Black and Conservative”. Ēifti i martuar mbeti deri nė vdekjen e George, nė vitin 1977.

9. Sammy Davis Jr dhe May Britt
Kur Sammy Davis Jr u martua me aktoren suedeze Maj Britt nė 1960, martesa midis racave tė ndryshme ishte e ndaluar me ligj nė 31 shtete tė SHBA-sė. Dy vite mė parė, Konventa Demokratike emėron John Kennedyn kandidat pėr president qė ėshtė i njohur si njė luftėtar i tė Drejtave Civile. Nė njė titull tė gazetės amerikane “New York Time” lexohet se i ati i John Kennedy, Joseph Kennedy, ishte i shqetėsuar se martesa e Davis me njė grua tė bardhė nė prag tė zgjedhjeve mund tė ishte njė pengesė suksesi, kėshtu qė martesa e Davis me Walmisley u shty pas zgjedhjeve. Nė prezantimet e famshėm tė Hollivudit, Davis vinte gjithmonė i “fishkėllyer”, pasi ai kishte pėrkrah njė grua tė bardhė. Ata u divorcua nė vitin 1968, ku Davis pranoi tė kishte pasur njė histori me kėngėtaren Lola Falan. Davis dhe Britt kishin njė vajzė tė tyre dhe dy djem tė adoptuar.


10. Samuel Coleridge – Taylor dhe Jessy Walmisley
Samuel Coleridge ishte njė nga kompozitorėt mė me zė nė Britaninė e Madhe. E ėma e tij ishte me ngjyrė tė bardhė, ndėrsa i ati i zi, qė ishte rritur nė njė periferi tė varfėr tė Londrės. Vetėm nė moshėn 23-vjeēare, ai realizoi operėn “Hiawatha wedding”, qė ėshtė konsideruar njė nga arritjet mė tė mira nė historinė muzikore angleze. Ai u martua me pianisten Jessy Walmisley nė vitin 1899. Martesa e tyre u kundėrshtua nga familja e Jessy-t pėr shkak tė ngjyrės sė zezė tė bashkėshortit. Samule Coleridge vdiq nė shtator tė viti 1912 nga pneumoni tė komplikuar pėr shkak tė mbilodhjes nė punė si kompozitor./T.O/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:00